İhracatta Yanmaz Keçe Dönemi

0

Günümüzde otomobilden buzdolabı üretimine kadar pek çok alanda kullanılan keçe ile ilgili Ar -GE çalışmaları yürüten İzmirli bir tekstil fabrikası, 5 yıllık çalışmalarının sonucunu alarak alev iletmez keçe üreterek ihracatta farklı bir alanda aşama kaydediyor. İzmir’in Torbalı ilçesinde tekstil atıklarının geri dönüşümünü sağlamak amacı ile kurulan  otomotiv, inşaat, beyaz eşya mobilya gibi sektörlerde yoğun olarak kullanılan ses ve ısı izolasyonunda vazgeçilmez bir ürün haline gelen  keçeye doğal yöntemler ile alev iletmez özellik kazandıran firma, dünyadaki muadillerinden farklı olarak ürüne doğal yöntemler ile alev iletmez özellik kazandırdığı için kimyasal maddelere karşı hassasiyet gösteren ve kanserojen ürünlerden uzak durmayı tercih eden firmaların ilk tercihi olmayı başarıyor.

5 Yıllık Çalışma

Konu hakkında açıklamalarda bulunan fabrika Yönetim Kurulu Başkanı Gürhan Kanlı, tekstil atıklarının geri kazandırılması amacı ile kurulan fabrikada AR – GE takımının 5 yıldır bu konu hakkında çalışmalar yürüttüğünü, dünyadaki muadillerinin kimyasal ürünler kullanılarak alev iletmezlik kazandırıldığını ancak kendilerinin ürettikleri ürünlerin doğal reçineler kullanılarak yapıldığını, üretilen ürünün çevreye ve doğaya herhangi bir zararı olmadığını söyledi.

Yoğun Talep Var

Ses ve ısı izolasyonunda vazgeçilmez olan keçenin yangına dayanıklı olduğunu ürünün tanındıkça satış hacminin de arttığını belirten Kanlı, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere ABD’nin yanı sıra Uzakdoğu ve bazı Afrika ülkelerinin de ürüne yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

İhracat Arttı

30’dan fazla ülkeye ihracat yapıldığını belirten Kanlı, yapılan 4 milyon dolarlık ihracatın yarısının izogreen adını verdikleri yanmaz keçeden elde edildiğini, bu çalışma ile hem ülke ekonomisine katkıda bulunduklarını hem de şirkete fayda sağlandığını, aylık 4500 ton üretim kapasitesine sahip olduklarını söyledi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın