Merkez Bankası Swap İhalesi Açtı

Türkiye Merkez Bankası ilk olarak 18 Ocak tarihinde piyasadaki likidite oranına müdahale etmek için başlattığı TL depo karşılığı döviz depo ihalesine 20 Mart tarihinde bir yenisini ekledi. Türkiye Merkez Bankası TL depo karşılığı döviz depo ihalesini 1 hafta vadeli açtı.

TCMB 1 hafta vadeli açtığı TL depo karşılığı döviz depo ihalesini 1 Milyar Dolar tutarında açtı. Bankacılar arasında swap ihalesi olarak da nitelendirilen TL depo karşılığı döviz depo ihalesine 1 Milyar 325 Milyon Dolar teklif geldi. Türkiye Merkez Bankası açtığı swap ihalesi ile piyasalara 1 hafta vade ile yaklaşık 1 Milyar Dolar likidite sağladı.

Türkiye Merkez Bankası 20 Mart tarihinde açtığı TL depo karşılığı döviz depo ihalesinde TL faizini yüzde 11,75 olarak belirlerken Dolar faizini yüzde 1 olarak belirledi.

TCMB’nin 18 Ocak tarihinde buyana kullandığı TL depo karşılığı döviz depo ihalesinin ihale tutarı zamanla yükseliş gösterdi. TCMB ilk açtığı swap ihalesinde ihale tutarını 500 Milyon Dolar olarak belirlerken gelen tekliflerin fazla olması nedeniyle 27 Ocak tarihinde 1 Milyar Dolara yükseltmişti. TCMB 27 Ocak’tan buyana açtığı swap ihalelerinin ihale tutarını değiştirmedi.

TCMB TL karşılığı döviz depo ihalesinin TL faiz oranı da 18 Ocaktaki ihaleye göre zamanla yükseldi. TCMB ilk açtığı TL depo ihalesinde TL faizini yüzde 8 olarak belirlerken 26 Ocak’ta TL faizini yüzde 11’e yükseltmişti. Pazartesi günü ise TL faizini yüzde 11,75’e yükseltti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine + nine =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.