Rus Tarım Şirketi Domatesi Aracısız Ülkeye Gönderecek

Rusya tarım ve sebze ürünlerinin Türkiye’den ithalatına bazı kısıtlamalar getirdi. Bir yıldır devam eden kısıtlamalar sonrasında, uygulamanın esnetilmesi için ülke meclisinde bazı görüşmeler yapılmaya başlandı. Türkiye tarafı görüşmelerin yavaştan alındığını düşünse de ülkeye karşı herhangi bir yaptırıma gitmedi. Fakat Rusya’dan ithalat yapan iş adamları bazı ürünlerin siparişini askıya alarak, durumu protesto etti.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Rusya’dan yeni bir atak geldi. Sebze ve meyvesini kendi üretmek isteyen Rusya’nın Türkiye’de tarım şirketi kurmak istediği öğrenildi. Türkiye’den en fazla domates ve salatalık alan ülke, kurmayı planladığı tarım şirketi ile yine bu ürünleri üretmeyi istiyor. Türkiye’deki üretici tarafından üretilen domates ve salatalıkları bu şirket satın alarak, direk kendi ülkesine göndermeyi planlıyor.

Rusya bu kapsamda kendi taze sebzesini üretme kararını geçtiğimiz günlerde almış, önümüzdeki 5 yıl içerisinde ithal sebzeyi ülkeye sokmamaya karar vermişti. Ülke konuyla ilgili tarım reformu için genel çerçeveyi çizmişti.

Rusya Türkiye’de kuracağı tarım şirketiyle ülkenin ithal ettiği domates ve salatalık gibi taze ürünlerin güvenliğini garanti altına almak istiyor. Gıda güvenliği konusunda oldukça hassas olan Rusya, kendi ülkesinde üretemediği bazı ürünleri Türkiye topraklarında yetiştirecek ve kendi ülkesine kurmayı planladığı tarım şirketi aracılığıyla alacak. Ülke böylelikle hem gıda güvenliğini maksimum seviyeye yükseltecek hem de ithal ettiği taze sebzeyi daha ucuz alacak.

Alınan bilgilere göre Rusya, bu konuyla ilgili görüşmelere de başladı. Yetkililer bu noktada şimdilik herhangi bir açıklama yapmadı. Rus tarım şirketinin gelişimi ilerleyen günlerde netleşecek. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three − one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.