Ekonomi Doğal Çiçek Soğanı İhracatına Yeterlilik Şartı Geliyor

Doğal Çiçek Soğanı İhracatına Yeterlilik Şartı Geliyor

Son Güncelleme:

Yetiştiricilik konusunda her geçen gün daha sistemli çalışmaların yapıldığı doğal çiçek soğanları hakkında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yeni bir uygulamaya geçiş yaptı. Resmî gazete’ de yayımlanan Doğal Çiçek Soğanlarının Doğadan Toplanması, Üretimi ve İhracatına İlişkin Yönetmelik sonrasında bu alanda ihracat yapanlar gerekli yeterlilik şartını yerine getirmedikleri taktirde ihracat yapamayacaklar. Yönetmeliğin detayları incelendiğinde doğal çiçek soğanı türlerinin korunabilmesi için, yumru, soğan, korm, rizom ya da diğer parçaların doğadan toplanması, üretilmesi, hasadının yapılması, depolanması ve ihracatına yönelik esas ve usulleri kapsadığı görülüyor.

Yeterlilik Şart

Yapılan bu yönetmelik değişikliği ile doğadan toplanması, hasadı, üretimi ve ihracatı kotaya tabi olan çiçek soğanları ve ihracatı kotaya tabi tutulan doğal çiçek soğanlarını ihraç edecek firmaların bakanlık tarafından belirtilen yeterlilik şartlarını yerine getiriyor olması gerekiyor.

Çiçek Soğanı Şartları

Bakanlık tarafından belirtilen çiçek soğanları ihracat şartları incelendiğinde ihracat yapan firmaların üretilen her ürün için an az 500 metrekarelik toplamda 5 dekarlık alana sahip olması ya da kiralaması, ana depo bulundurması ve Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği’ne üye olmaları gerekiyor.

Bu şartları yerine getiren firmalar bunun yanı sıra teknik komitenin onayladığı kontenjan ve toplama takvimine göre doğal çiçek soğanı toplama planı hazırlamalı, ihracat boyutunda olmayan elek altı materyalinin firmalar tarafından doğaya geri kazandırılmak üzere toplanılan bölgeye uygun koşullarda dikilmesi şartını yerine getirmesi gerekiyor.

Yaptırım Uygulanır

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre yönetmelikte belirtilen hususlardan herhangi birine uymadığı tespit edilen firmalar sonraki yıl komite tarafından yaptırım uygulanabilecek ve firmaya sonraki yıl için ihracat ve üretim kontenjanı verilmeyecek.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,406BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,642TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,528TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler