Ekonomi Rusya’nın Türkiye’ye Suçlaması!

Rusya’nın Türkiye’ye Suçlaması!

Son Güncelleme:

Türkiye’nin, DTÖ Kurallarını İhlal Ettiğini İddia Etti

Rusya skandal bir açıklama yaptı. Rus Tarım Bakanı Yardımcısı “Türkiye, Dünya Ticaret Örgütü kurallarını hiçe sayıyor” dedi.

Rus tarım bakanı Sergey Levin tarafından yapılan skandalın konusu, Dünya Ticaret Örgütü kuralları ve Türkiye oldu. Levin Türk tarafının kuralları ihlal ettiğini iddia etti. Açıklamasında Türkiye’nin ülkede kamu tarafından sübvanse edilmekte olan değirmen sanayisi işaret edildi. Türkiye’nin bütün Arap yarım adası ve Asya piyasasını aldığını ifade eden Levin, bu şekilde örgüt kurallarının ihlal edildiğinin altını çizdi.

Ülkenin tarım bakan yardımcısı olan Sergey Levin’in bu açıklama için “vergisiz sevkiyat” kararını beklemesi ise manidar olarak yorumlandı. Duruma karşı oldukça sinirli görünen Levin, Türkiye’nin bu kararı sonrasında ilk tepkisini vermiş oldu.

Türkiye, ülkeden yapılmakta olan özellikle buğday gibi tahıl ürünlerini kapsayan “vergisiz sevkiyat lisansları” hakkında yeni bir karar almış, lisansların verilmesi noktasında durdurma kararını açıklamıştı. Bu karar ardından 15 Mart tarihinden itibaren Rus tahıl ürünlerine yüzde 130 oranında vergi uygulamasına gidilmişti.

Rus tarafından yapılan açıklamaya göre ülke 2016 yılının temmuz ayından bu güne kadar Türkiye’ye toplam elli bin ton kadar tahıl ürünü (Arpa) gönderdi. Bu açıklamayı Tarım Piyasası Enstitüsü yaptı.

Federal Tahıl Kalitesi ve Güvenlik Merkezi tarafından yapılan açıklamada ise, sezonun başladığın günden Martın ortasına kadar Rusya Türkiye’ye 2,1 milyon tonluk buğday gönderdi. Ayçiçek küspesindeki miktar ise 421 bin ton olarak kaydedildi. Tüm bu veriler değerlendirildiğinde Türkiye’nin Rusya’dan ithal ettiği tahıl ürünü miktarının yüzde 44’lük oranda azaldığı görüldü. Toplam miktarın 107 bin ton civarında gerçekleştiği de gözlemlendi. 

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,641TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,529TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler