Ana Sayfa Ekonomi 2016’da 83 Ülkeye Araç Satarak Rekor Kırdı

2016’da 83 Ülkeye Araç Satarak Rekor Kırdı

-

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından olan ve Kocaeli ve Eskişehir’deki 3 ayrı fabrikada ticari ve binek araç üreterek ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan Ford Otosan, geçtiğimiz yıl tüm zorlayıcı şartlara rağmen 83 ülkeye 257 bin 246 adet araç ihraç etmeyi başardı. Türkiye’de öncü otomotiv şirketlerinden olan ve sektörde güçlü bir yere sahip olan firma, yurt içi ve yurt dışındaki olumsuz tüm gelişmeleri bertaraf etmeyi başardı ve 2016 yılını güçlü sonuçlar ile kapattı. Geçtiğimi yıl yüksek dış talebe bağlı olarak 333 bin 749 adet araç üretimi gerçekleştirildiğini belirten şirket yetkilileri ihracat çalışmalarının daha hızlı bir şekilde ilerleyeceğinin sinyallerini veriyor.

Kapasite Kullanım Oranı

Türkiye’deki en yüksek kurulu üretim kapasitesine sahip olan otomotiv üreticisi şirket 2016 yılında kapasite kullanım oranını oldukça artırdı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre 2016 yılında firmada 3 vardiya üzerinden çalışmalar yürütülerek kapasite kullanım oranı yüzde 80 olarak kaydedildi.

Ticari Araç İhracatı

Geçtiğimiz yıl gösterdiği ihracat performansı ile bu alandaki rakiplerini geride bırakmayı başaran firma 2016 yılında 5 kıtada 83 ülkeye 3,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi başardı. Toplamda 257 bin 246 araç ihracatı gerçekleştiren firma günlük ortalama olarak 705 aracı yurt dışına gönderdi ve Türkiye’deki ticari araç ihracatının yüzde 65’ini tek başına gerçekleştirerek adını ihracat alanına altın harfler ile yazdırdı.

İstihdamda Öncü

Yaptığı ihracat ve üretim oranları ile ülke ekonomisine çok büyük katkıları olan firmanın istihdam alanındaki çalışmaları da oldukça önemli bir konumda bulunuyor. 2016 yıl sonu itibari ile şirketin toplam istihdam oranı 10 bin 261’ e ulaştı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,713BeğenenlerBeğen
11,334TakipçilerTakip Et
19TakipçilerTakip Et
2,445TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler