Rusya, Türkiye’nin Yağ Pazarına Göz Dikti

0

Rusya, gözünü Türkiye’nin ayçiçek yağı pazarına çevirdi.

Ayçiçek yağı pazarından Türk ihracatçıları silecek önlemler almaya hazırlanan Rusya, konu hakkında ilk sinyalleri vermeye başladı.

Moskova’da düzenlenen yağ konferansında konuyu ayçiçek yağına getiren Bakan Yardımcısı, Irak ve Suriye pazarına işaret ederek; “Türk yağ ihracatçısı gibi bu ülkelere şişelenmiş yağ satmak zorundayız. Bu Pazar Rusya’nın olabilir” dedi.

Türkiye’nin Irak ve Suriye pazarında büyük bir payının olduğunu ifade eden Bakan Yardımcısı Cambulat Hatuov, “Türkiye söz konusu ülkelere milyon dolarlık ihracat yapıyor” şeklinde konuştu.

Konferansta konu hakkında diğer bir çıkış ise, Rusya’da faaliyet gösteren yağ şirketleri arasında en büyük olarak nitelendirilen EFKO’dan geldi. Şirket yetkilisi konferansta yaptığı konuşmada, “Ülkemiz şu anda söz konusu pazara 437 bin tonluk ihracat gerçekleştiriyor. İstediğimiz taktirde bu miktarı 668 bin tona kadar çıkarabiliriz. Bu Rus üreticiler için büyük bir pazar olabilir” dedi.

Haber ajansının geçtiği haberde dikkat çeken ayrıntı ise Rusya’da ayçiçek yağı üretimi yapan üreticilerin, Türkiye’yi Irak ve Suriye pazarından çıkarabilecek kadar güçlü olduğu yönünde oldu. Haber ajansı geçtiği haberde, Türkiye’nin ihraç ettiği yağı Rusya’dan aldığını; şişeleyerek Irak ve Suriye’ye sattığını öne sürdü. Gazetenin açıklamalarında Türkiye’nin, Rusya’dan 2016 yılında 431 milyon dolarlık ayçiçeği yağı ithal ettiği bilgisi de yer aldı.

Moskova’da düzenlenen yağ konferansında ele alınan diğer bir pazar ise Hindistan ve Çin olarak gösterildi.

Rusya Irak ve Suriye ayçiçek yağı pazarına yoğun şekilde ihracat yapmaya hazırlanırken, uzmanlar konunun yeni bir kriz yaratabileceğini ifade ediyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın