Para Atma Dönemi Son Buluyor

0

Piyasalara çeşitli alanlarda destek olmak için tahvil alımları gerçekleştiren Fed tarafından düzenlenen toplantı sonrasında yeni dönemin başladığı ve artık rast gele havadan para dağıtılmayacağı açıklanmış oldu. 

ABD Merkez Bankası Fed son dönemlerde düzenlemiş olduğu toplantılarda yeni kararların alınacağı sinyallerini gündeme getirmeye başlamıştı. Üzerinden çok zaman geçmeden yapılan toplantı sonrasında alınan yeni kararlarla birlikte tutanakların yayınlandığı açıklandı. Küresel piyasaların alınan kararları yakından izlediği ve önlemlerini bu doğrultuda aldıkları belirlenmiş oldu. Fed tarafından verilen sinyallere göre piyasaların durumunun yakından izleneceği ve bu süreç içerisinde kademeli olarak yıl içerisinde faiz artışlarının gerçekleştirilebileceği belirtilmiş oldu. 

Daha önceki dönemlerde Fed tarafından tahvil alımları ile elde edilen 4.5 trilyon dolarlık bütçenin alınacak yeni önlemler sonucunda küçültülebileceği gündeme getirilmeye başlandı. Uzun bir süredir piyasalarda Fed’in elde etmiş olduğu bilanço konuşulurken bu durum çeşitli tartışmaları da beraberinde getiriyordu. Bu süreç içerisinde bilançonun daraltılma ihtimalinin olması piyasalarda hareketliliğe sebep oldu. Bu hareketlilik ile birlikte dolar değer kazanmaya başladı. Fed tarafından daha önceki dönemlerde çeşitli tartışmalara neden olan helikopterden para dağıtma devrinin de böylece sona erdiği belirtilmiş oldu. Ancak bunun ardından Avrupa Merkez Bankası gevşek para politikasının devam edeceğini duyurarak piyasalarda son derece dikkat çekti. 

Sıkılaştırma politikasının da birden gerçekleşmeyeceği, kademeli olarak hayata geçirileceği belirtildi. Tutanaklar incelendiği zaman bilançonun hesaplandığı gibi kademeli bir şekilde küçültülmesinin piyasalarda da desteklenen bir durum olduğunu gündeme getirmiş oldu. Bu sayede türbülanstan çıkılması hedeflendi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın