AB: Türk Tırlarından Avrupa’da Geçiş Ücreti Alınamaz

0

Gündeme geldiği günden beri nakliyecileri heyecan içerisinde bekleyişe sürükleyen konu hakkındaki açıklama sonunda Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanı Savcısı Saugmandsgaard Oe tarafından geldi. Avrupa’da Türk tırlarından geçiş ücreti alınamayacağına dair görüş bildiren savcının beyanı nakliyeciler tarafından memnuniyet ile karşılandı. Türk tırlarından geçiş ücreti alınmamasına yönelik açılan dava sonucunda böyle bir görüş bildiren savcının kararı memnuniyet ile karşılanırken yıl sonuna kadar mahkemenin konu hakkında nihai karara varması bekleniyor.

Rekabete Aykırı

Türk tırlarından Avrupa’da geçiş ücreti alınması uygulamasına karşı açılan davada Türk şirketleri lehine görüş bildiriminde bulunan savcı, davayı açan Türk şirketinin haklı olduğunu, Türk tırlarından Macaristan’a gerçekleştirilen her geçişte ücret alınmasının gümrük vergisine eşdeğer konumda olduğunu bunun Ab – Türkiye Ortaklık Konseyi ve Gümrük Birliği Anlaşması’na ait 4. Ve  5. Maddeler gereğince yasaklandığını bu kapsamda Türk şirketlerinden alınan geçiş ücretinin rekabete aykırı olduğunu ve bu durumun ürünlerin maliyetini artırdığını söyledi.

Yıl Sonuna Kadar

Konu hakkında açıklamada bulunan yetkililer mahkemenin nihai kararı yıl sonuna kadar açıklaması gerektiğini verilen kararın emsal teşkil edeceğini ve konunun Avrupa Adalet Divanına taşıyan Macaristan’ın Szeged İdare Mahkemesine gönderileceğini söylüyor.

İhracat İçin Önemli

Konu hakkında açıklamada bulunan Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, kararın 6 ay içerisinde açıklanmasını beklediklerini, kararın Türkiye ihracatı açısından önemli bir karar olacağını bu karar sayesinde Avrupa’ya olan ticari taşımanın hız ve maliyetinin iyileşme göstereceğini söyledi. Şener Türk tırlarına kota koyan Avusturya aleyhine açılan davanın da takibinin yapıldığını bir sonraki aşamada sürücü vizeleri konusunun dile getirileceğini söyledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın