Rusya’dan Türkiye’ye Ticaret Çağrısı!

0

Rus Başbakan Yardımcısı, Türkiye’ye kısıtlamaları karşılıklı olarak kaldırma çağrısı yaptı.

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan ticaret krizi her geçen gün artarken, Rus tarafından önemli çağrı yapıldı. Çağrıyı yapan Rusya Başbakan Yardımcısı, ticari kısıtlamalardan iki ülkenin de zarar gördüğünü ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç çağrısında, “İki ülke ticari ilişkilerin devamı için bir adım atmalı. Rusya ve Türkiye arasında devam eden ticari engeller en kısa süre içerisinde kaldırılmalı. Bu karar iki ülkenin de çıkarına olacak” dedi.

Ülkede faaliyet gösteren basınla bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç’in gündeminde Rusya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler ilk sırada yer aldı. Bu konu hakkında açıklamalar yapan Başbakan Yardımcısı, “Kısıtlamalar iki tarafında zararına” şeklinde konuştu. İki ülkenin ticari ilişkilerinin daha fazla zarar görmemesi adına adım atması gerektiğinin altını çizen Arkadiy Dvorkoviç, maddi kayıpların artmaması için engellerin aşılması gerektiğine vurgu yaptı. Basınla Moskova’da bir araya gelen Başbakan Yardımcısı, Türkiye ile hassas bir dönemden geçildiğini de ifade etti.

Başbakan Yardımcısı bu açıklamalar öncesinde, tahıl konusunun Nisan ayı ortasında masaya yatırılacağını kaydetmişti.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken ülkenin ticaretten sorumlu bakanı, Türkiye’nin ülkeden ithal ettiği ürünlere yönelik açıklamalarda yapmıştı. Ülkeden ithal edilmekte olan buğday ve mısıra Türkiye’nin yüzde 130 seviyesinde vergi koyduğunu bildirmişti. Bunun yanında ülkeden ithal edilen pirince uygulanan gümrük vergisinin ise yüzde 45’e yükseltildiğini açıklamıştı.

Türkiye’nin bu uygulamaları hayata geçirdiğini öne süren Rus tarafı ise, Türkiye’ye yönelik kısıtlamalara devam ediyor. Kısıtlama domates, salatalık, üzüm gibi sebze ve meyvelerde devam ederken, bazı beyaz et ürünlerine de kısıtlama uygulanıyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın