Advert Advert Advert

Altına ve Dövize Yatırım Yapanlar Kazandı

Altına ve Dövize Yatırım Yapanlar Kazandı
Altına ve Dövize Yatırım Yapanlar Kazandı -

Bu hafta altın ve dövize yatırım yapanlar kazanırken Borsa yatırımcıları haftayı kayıpla tamamladı.

Haftanın Kazandıran Yatırım Araçları

Hafta sonunun gelmesi ile birlikte yatırım araçlarının haftalık performansı belli oldu. Bu hafta yatırım araçlarının şekillenmesinde yurtiçi ve yurtdışı veri akışlarının etkili olması ile birlikte piyasalarda referandumun da fiyatlandığı gözlendi. Bu hafta döviz ve altına yatırım yapanlar haftayı kazançla tamamlarken borsa ise yatırımcılarına kaybettirdi.

İstanbul Borsası’nda BİST 100 Endeksi bu hafta yükselen döviz kurlarının negatif etkisi ile değer kaybetti ve hafta içi en yüksek 89.069,69 puanı görürken en düşük 87.997,70 puanı gördü. BİST 100 Endeksi bu haftayı bir hafta önceki kapanışına göre yüzde 0,51 düşüşle 88.497,33 puanda tamamladı.

Bu hafta altın tarihi zirvesini görürken yatırımcısının da yüzünü güldürdü. Bu hafta Kapalıçarşı’da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı yüzde 4,46 artışla 152,30 TL’ye yükselirken Cumhuriyet altını yüzde 4,41 değer kazandı ve 1.018,00 TL ulaştı. Ayrıca bu hafta çeyrek altın satış fiyatı 250,00 TL yükseldi.

Referandum sürecinin piyasalarda hissedilmesi ve Suriye gelişmeleri ile birlikte artan jeopolitik riskin etkisi ile bu hafta Dolar ve Euro değer kazanarak yatırımcısının yüzünü güldürdü. Bu hafta serbest piyasalarda Euro yüzde 1,88 artışla 3,9650 TL seviyesine yükselirken bu hafta yüzde 2,47 yükseliş yakalayan Dolar 3,7310 TL seviyesinde haftayı tamamladı.

Ayrıca bu hafta emeklilik fonları yüzde 0,53 değer kazanırken yatırım fonları yüzde 0,38 değer kazandı ve yatırım fonları içerisinde en çok kazandıran fon kıymetli madenler fonları oldu. 

çeyrek altın Cumhuriyet altını borsa Borsa İstanbul BİST 100 Endeksi yatırım fonları Euro Dolar altın fiyatları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Akbank, Dijital İletişim Yöneticisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası, Risk İzleme Uzmanı Alımı Yapacak!