Yeni Hal Yasası Et Fiyatlarında Damping Etkisi Yaratacak!

0

Yeni hal yasasının meclisten geçmesi halinde et fiyatları düşecek! Vatandaş et yemeye doyacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yeni hal yasasıyla ilgili çalışmalarda sona yaklaştı! Bakanlık tarafından üzerinde çalışılan yeni hal yasası et fiyatlarının düşmesini sağlayacak. Yeni hal yasası üreticiden tüketiciye gelene kadar çok sayıda aracıdan geçen ette, aracı sayısının azalmasını beraberinde getirecek. Aracı sayısının azalması ise et fiyatlarının ucuzlamasını sağlayacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı hal yasasını Mayıs ayında Meclise sunması bekleniyor. Vatandaşlar ve et satış noktaları Meclisten çıkacak kararı sabırsızlıkla beklerken, Türkiye Ziraat Odaları Birliği bu konuda bir rapor hazırladı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından hazırlanan rapora göre kırmızı et üreticiden son tüketiciye ulaşana kadar yüzde 62’lik oranda fiyat farkı yaşıyor. Bu oran zaman zaman yüzde 80 seviyesine kadar çıkıyor. Birlik raporuna göre kırmızı et üreticiden nihai tüketiciye gelene kadar en az 5 el değiştiriyor. Buda kırmızı et fiyatının artmasına neden oluyor. Konuyla ilgili atılan adımlar sonrasında azda olsa kırmızı et fiyatları düşüş gösterirken, Bakanlık konu hakkındaki çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Geçen hafta kırmızı et ile ilgili ilk adım Et ve Süt Kurumu tarafından atıldı. Kurum yurt genelinde faaliyet gösteren yemek sanayisine kilo bazında 20 lira 50 kuruş ve KDV olarak satışa başladı. Kurum kasaplara yapacağı et satış fiyatını ise 22 lira 50 kuruş olarak duyurdu. Bu fiyata KDV ekleyeceğini de belirten Et ve Süt Kurumu, fiyatların bir miktarda olsa düşmesini sağladı.

Bu gelişmeler devam ederken yeni hal yasası çalışmalarına ara verilmedi. Nisandan sonra Meclise gitmesi beklenen yeni yasanın, fiyatların daha da düşmesini sağlayacağı ifade edildi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın