Advert Advert Advert

Karşılıklı Yaptırımlar Ticaret Hacmini Olumsuz Etkilemedi

Karşılıklı Yaptırımlar Ticaret Hacmini Olumsuz Etkilemedi
Karşılıklı Yaptırımlar Ticaret Hacmini Olumsuz Etkilemedi -

Rusya – AB Ticaret hacmi yaptırımlara rağmen artış gösterdi.

Rusya’nın Ukrayna’daki faaliyetlerinden ötürü AB 1 Ağustos 2014’te resmi olarak Rusya’ya yaptırım uygulamaya başlamıştı. Yaşanan bu gelişmenin arkasından Rusya da geride kalmayarak AB ülkelerine karşı gıda ambargosu uygulamaya başlamış ve AB ülkelerinden gelen bazı ürünlerin ülkeye girişine izin vermiyordu. İki taraf arasında yaşanan bu gergin süreç ticaret hacminin olumsuz etkileneceği doğrultusunda izlenim verse de tam tersi oldu. Rusya Federal Gümrük Servisi (FTS) tarafından yapılan açıklamalar göre Rusya ile AB arasındaki ticaret hacminde büyük oranda artış yaşandı. Yaşanan bu gelişme kısıtlamalara rağmen her iki tarafından birbiri ile ticaret yapmaktan vazgeçmediği anlamına geliyor.

Yüzde 43 Artış Görüldü

Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre 2017 yılının ilk iki ayında Rusya ve AB arasındaki ticaret hacminde geçen yıla oranla büyük ölçüde artış yaşandı. Yetkililer yaşanan artışın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43 oranında odluğunu ve tutar olarak da 346 milyar 400 milyon dolara çıktığını söyledi.

Rusya’nın ihracatında Artış Daha Fazla

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre Rusya’nın AB’ye ihracatı aynı zaman diliminde 2016 yılına yüzde 48 oranında artış gösterdi ve 26 milyar 600 milyon dolara yükseldi. Rusya’nın aynı bölgeden ithalat oranı ise ihracatın altında kalarak yüzde 31 oranında artış gösterdi ve 9 milyar 800 milyon dolara ulaştı.

Yaptırımlara Rağmen Artış

Konu hakkında açıklama yapan yetkililer, Rusya ile AB arasında toplam ticaret hacminin her iki tarafın da uygulamış olduğu yaptırımlara rağmen bu yılın ilk iki ayında geçen yıla oranla 3 puanlık artış gösterdi ve yüzde 46 seviyelerine kadar ulaştığını söyledi.

gıda ambargosu ithalat ihracat
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!