Ekonomi FİSKOBİRLİK Başkanı: Fındığa TMO Müdahalesi Olumlu

FİSKOBİRLİK Başkanı: Fındığa TMO Müdahalesi Olumlu

Son Güncelleme:

Fındık üreticilerinin geçtiğimiz yıl çok zorlu zamanlardan geçtiğini rekolte sorunu ve düşük fiyat ile mücadele etmek zorunda kaldıklarını, bunun yanı sıra son dönemlerde üreticilerinin başını ağrıtan külleme problemi ile savaştıklarını hatırlatan Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) kanalı ile fındığa müdahale edilmesinin olumlu sonuçlar vereceğini, fındık sektörünün içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtulmasına yardım edeceğini söyledi. Fiyat dalgalanmasının sektörü çok zorladığını üreticinin mağdur olduğunu belirten Bayraktar, iki sezondur fındığa müdahale alımının yapılması yönünde ziraat odalarının ve üreticilerin yoğun talebi olduğunu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in bu konu hakkında çalışmaların yapıldığına dair açıklamada bulunmasının özellikle üretici açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Üretici De Tüketici De Rahat Nefes Alır

TMO kanalı ile fındığa müdahale edilmesinin olumlu bulunduğunu ancak bu müdahalenin bir plan dahilinde gerçekleşmesi gerektiğini belirten Bayraktar, TMO’nun fındık almasının hem üreticiyi hem de tüketiciyi rahatlatacağını söyledi. Temennilerinin fındık fiyatlarındaki kargaşanın sona ermesi olduğunu belirten Bayraktar, uygulamanın sadece bu sezona bağlı kalmaması gerektiğini, TMO aracılığı ile fındık alımlarının kontrollü bir şekilde yapılması gerektiğini, bu şekilde devam eden uygulamanın hem fiyat dengeleyeceğini hem de birtakım problemleri ve sıkıntıları çözüme ulaştıracağını söyledi.

Üretici Emeğinin Karşılığını Alacak

TMO alımı ile fiyat dalgalanmasının önüne geçileceğini ve piyasanın tekelci firmalardan kurtulacağını belirten Bayraktar, uygulama ile piyasada yeniden hareketlenme yaşanacağını, sağlanan istikrar ile hem ihracatın artacağını hem de üreticinin emeğinin karşılığını alacağını söyledi. Bayraktar bu konuda FİSKOBİRLİK olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,130BeğenenlerBeğen
7,254TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,493TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler