Kuru Fasulye ve Kırmızıbiberin Fiyatını Düşürecek Önlemler!

0

Fiyatı gün geçtikçe artan kuru fasulye ve kırmızıbiber Bakanlar Kurulunun gündemine taşındı.

Mart ayındaki enflasyonun artmasında önem arz eden olan kalemler Bakanlar Kurulunda görüşüldü. Buna göre kuru fasulye, kırmızıbiber ve et ürünlerinin fiyatlarının yüksek seyrettiği ifade edildi. Konuyla ilgili çalışma yapan Bakanlar Kurulu kararname çıkartmaya hazırlanıyor.

Kırmızı et ithalatı için alınan kararın süresini uzatacak kararnamenin yolda olduğu kaydedildi. Fiyat seviyesi yüksek olan diğer kalemler arasında bulunan kuru fasulye ve kırmızıbiber için hazırlanan kararnamenin de Kurulun onayına açıldığı bildirildi.

Referandum ardından ilk kez bir araya gelen Bakanlar Kurulunun gündeminde hem referandum hem de enflasyon rakamları vardı. Enflasyon rakamlarının geri çekilmesi için bir dizi önlem almaya hazırlanan Bakanlar Kurulu fiyatı artan ürünler için görüş bildirdi. Konuyla ilgili açıklamayı Gümrük ve Ticaret Bakanı yaptı. Bakan Tüfenkçi, kuru fasulye ve kırmızıbiber ithalatı kararnamesinin imzaya açıldığını ifade etti.

Mayıs ayındaki enflasyon rakamlarını düşürmeyi hedefleyen Bakanlar Kurulu bu şekilde yüksek fiyatlı ürünlerin fiyatını normale indirerek, enflasyon ile mücadele etmeyi planlıyor. Bakan Tüfenkçi bu konuda, fiyat seviyesi normalin üzerinde olan ürünlere müdahale edileceğini ifade etti. Gıda Komitesinin etkin şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü de açıklayan Bakan, Komiteye gelen her bilginin dikkate alındığını ve gerekli çalışmaların başlatıldığını söyledi. Bu konuda yapılan kararnamenin Bakanlar Kurulunda imzaya açıldığını bildiren Tüfenkçi, “Kararname fiyat artışında etkili olan Gümrük Vergisinin sıfırlanmasını öngörüyor” dedi. Bakanlık daha öncesinde buna benzer kararı nohut için almış ve fiyatların yükselmesinin önüne geçmişti. Şimdi aynı karar kuru fasulye ve kırmızıbiber içinde alınmış oldu. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın