Bakanlıktan yaptığı yazılı açıklama ile fidan ihracatı konu ile ilgili açıklamada bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Azerbaycan’a fidan ihraç edilmesinin önemli bir gelişme olduğunu, son 14 yılda izlenen politika sayesinde Türkiye’yi canlı fidan ihracatçısı bir ülke konumuna taşıdıklarını söyledi. Azerbaycan’a fidan ihraç edilmesinin Türkiye’nin dünya genelinde boylu fidan ticaretinde yerini alması için atılan ilk ve önemli bir adım olduğunu belirten Eroğlu, Orman Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında Azerbaycan’a 3 metre uzunluğunda 300 adet rootballı karaçam fidanı ihraç edileceğini, Kastamonu’da yetiştirilen bu karaçam fidanlarının sökümünün yapıldığını ve Sakarya’da ihracatı gerçekleştirecek firmaya teslim edildiğini söyledi.

İhracata Devam Edilecek

Gerçekleştirilecek bu boylu fidan ihracatının çok önemli olduğunu belirten Eroğlu, Türkiye’nin fidan ticaretinde hak ettiği konuma gelmesi için çalışmaların son hızla devam ettirildiğini, bundan sonraki süreçte yapılan çalışmalar sayesinde ihracat konusunda daha güzel adımlar atılacağını söyledi. Hedeflerinin 500 adet daha boylu fidan ihraç etmek olduğunu belirten Eroğlu, bu ihracat sayesinde yöre insanının ekonomik gelir elde edeceğini ve milli ekonomiye de büyük katkı sağlanacağını söyledi. Son 14 yıldır yapılan çalışmaların dikkat alındığında Türkiye’nin canlı fidan ihracatçısı konumunda olduğunun altını çizen Eroğlu, boylu fidan ihracatı konusunda da yoğun çalışmaların yürütüldüğünü, en kısa sürede bu konuda farklı adımların atılacağını ve ihracatın devamının geleceğini söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın