Ekonomi Başbakan Yardımcısı, ABD'li Dev Şirket CEO’larına Seslendi

Başbakan Yardımcısı, ABD’li Dev Şirket CEO’larına Seslendi

Son Güncelleme:

Başbakan Yardımcısı Şimşek Washington’da, THO ile TOBB tarafından düzenlenen panelde ABD’li markaların CEO’larına seslendi.

Panelde ABD’li dev markaların yöneticilerine Türkiye’deki reform sürecinin devam edeceği sinyalini veren Şimşek reformların; enerji, sağlık ve savunma sektörlerinde yoğunlaşacağını ifade etti.

IMF ile Dünya Bankası Bahar toplantıları için Washington’da bulunan Mehmet Şimşek katıldığı panelde referandum sonrasında bazı alanlardaki reform sürecinin hızlanacağını belirtti. ABD’li ve Türk işadamlarına yönelik yaptığı konuşmada 2019 yılına kadar reformların devam edeceğinin altını çizen Başbakan Yardımcısı, ekonomik reformların Türkiye için önemine değindi. Amerikalı dev şirket yöneticilerinin Şimşek’in açıklamalarını dikkatli takip ettiği gözlemlendi.

Panelde söz alan diğer bir isim ise THO Başkanı Ali Çınar oldu. Türkiye ile ABD’nin ekonomik ilişkilerinin uzun yıllara dayandığını ifade eden Çınar, Türkiye ekonomisinin gelişimi hakkında bazı bilgiler aktardı. 10 yıllık süreçte iki ülke arasındaki ticari faaliyetlerin ikiye katlandığını bildiren Çınar, “Türkiye’de faaliyet gösteren ABD’lli firma sayısı 500’den fazla. Türkiye daha fazla yatırımcıyı ülkeye çekmek için teşviklerine yenilerini eklemeli.” dedi. Ali Çınar’ın açıklamasında Amerika ile Türkiye’nin ticaret hacminin 19 milyar dolarlık seviyede olduğu da kaydedildi. Bu miktarın artması için yeterli potansiyelin olduğu da açıklamaya eklendi.

THO Başkanı Ali Çınar, Türkiye ekonomisinin gerek yurt içindeki gerek yurtdışındaki yatırımcıya güven verdiğinin altını çizdi. Ekonomistlerin Türkiye ekonomisi hakkındaki görüşlerinin olumlu olduğunu ifade eden Çınar, geçen 14 yılda Türkiye’nin büyük yol aldığına vurgu yaptı. OECD üyesi ülkeler arasında dikkat çeken Türkiye, 2015 ile 2025 yılları arasında ekonomisi en iyi çıkışı yakalayacak ülkeler arasında gösteriliyor. 10 yıllık süreçte Türkiye’den beklenen büyüme oranı yüzde 4,9 seviyesinde ifade ediliyor. 

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,130BeğenenlerBeğen
7,254TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,493TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler