Faizsiz bankacılığa olan ilgi her geçen gün artarken, pazarın büyüklüğü 165 milyar lira olarak açıklandı. Açıklamayı Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş yaptı.

İkram Göktaş açıklamasında Türkiye’deki pazarın büyümeyi sürdürdüğünün altını çizdi. Katılım bankacılığının dünya genelindeki büyüklüğünün 2 trilyon doların üzerinde olduğunu kaydeden Göktaş, Türkiye’deki pazar büyüklüğünün 165 milyarı aştığını ifade etti.

Kamu yatırımlarıyla bir üst seviyeye geçmeyi başaran faizsiz bankacılık, üretimden ticarete ve ekonomiye kadar her alanda kendini daha fazla hissettirmeye başladı. İşte bu noktalara işaret eden Vakıf Katılım Genel Müdürü, “Faizsiz bankacılık sektörde büyümeyi sürdürdükçe, Türkiye ekonomisine katkısı da artacak” dedi.

Banka olarak vizyonlarının faizsiz bankacılık alanındaki büyümeye öncülük etmek, yurtiçinden ve yurtdışından fon girişini sağlamak, çok daha fazla kişiye bu yolla ulaşmak olarak açıklayan İkram Göktaş; katılım bankacılığında referans kurum olduklarının da altını çizdi.

Vakıf Katılım’ın birçok başarıya imza attığını ifade eden Göktaş, “Geçen yıl hedeflerimizin üzerinde büyüme kat ettik. Öz kaynaklarımızın neredeyse hepsini bu alana seferber ederek, bu alanda toplam 4 milyar 400 milyon TL’lik büyüklüğe sahip olduk. Milli ekonomiye destek amaçlı olarak yaptığımız çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. 2017 yılı içinde aynı hızla büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

Hedefimiz Toplam Payı Yüzde 15 Seviyesine Çıkarmak!

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş faizsiz bankacılıkta dünya genelindeki durumu değerlendirdi. Sektörün dünyadaki büyüklüğünün 2 trilyonu aştığını kaydeden Göktaş, “Türkiye’deki pazarın büyüklüğü şu anda 165 milyar seviyesinde. Bizlerin hedefi ise katılım bankacılığının sektördeki toplam payını 2023’e kadar yüzde 15’lik orana taşımak. Bu ciddi bir pay gibi görünse de bizler bu orana yükselebilmek için aralıksız çalışmayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın