TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre 2015 yılının Kasım ayında uçak krizi ile bozulan Türkiye Rusya ilişkilerinde büyük ilerleme kaydedildi. Yaşanan kriz sonrasında iki ülke yetkililerinin ilişkilerin normalleşmesine yönelik attıkları adımların olumlu sonuçları dış ticaret verileri üzerinde görülmeye başlandı. Elde edilen ihracat verilerine göre iki ülke arasındaki ihracat kotaları tam anlamı ile kaldırılmamış olmasına rağmen geçtiğimiz yıllar ile kıyaslama yapıldığı taktirde büyük oranda artış yaşandığı görülüyor. TÜİK verilerine göre ihracatta tutar olarak en fazla artış, meyveler, motorlu kara taşıtları ve kazan ve makineler fasıllarında gerçekleşti. Rusya’ya gerçekleştirilen ihracat oranları hakkında bilgi veren raporlara göre 2017 yılının ilk çeyreğinde ülkeye yapılan ihracat bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40,9 oranında artış gösterdi ve 498,1 milyon dolara ulaştı. 2013 yılında 1,7 milyar dolar olan ihracat tutarı yaşanan kriz sonrasında geçtiğimiz yıl 353 milyon dolara kadar gerilemişti.

Meyvelerde Artış Yaşandı

İki ülke arasındaki dış ticaret verileri incelendiğinde yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine oran ile en fazla artışın meyvelerde yaşandığı görülüyor. Türkiye’nin Rusya’ya sattığı meyve kabuklu meyve kategorisindeki ürünlerin geçen yıl 50 milyon dolar seviyesinde iken bu yıl 88 milyon dolara ulaştığını belirten yetkililer, normalleşme sürecinin ilerlemesi ile bu miktarların artmasının beklendiğinin altını çizdi.

Hububatta Düşüş Var

İhracat oranlarında rekor artış yalanırken ithalatta ise en çok düşüş hayvansal – bitkisel katı ve sıvı yağ ile hububat alanında yaşandı. Sürecin devamında ithalat ve ihracat rakamlarında değişiklik yaşanması bekleniyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın