Ana SayfaGündemBorsa İstanbul’da İşlem Gören Bankaların Kârı Yüzde 26,7 Yükseldi!

Borsa İstanbul’da İşlem Gören Bankaların Kârı Yüzde 26,7 Yükseldi!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

2017 yılının ilk üç çeyreklik dönemine dair açıklanan verilere göz atıldığında Borsa İstanbul’da işlem gören 10 mevduat bankasının net kârının bahsi geçen dönem içerisinde yüzde 26,7’lik bir artış yaşadığı belirlendi.

Borsa İstanbul’da işlem gören bankalar arasında; Akbank, Denizbank, Garanti Bankası, Halkbank, ICBC Turkey Bankası, İş Bankası, QNB Finansbank, Şekerbank, Vakıfbank ve Yapı Kredi Bankası yer alıyor. Bu bankaların 2017 yılının ilk 9 aylık süreci içerisindeki net kârlarında yüzde 26,7 oranında bir artış yaşandı. Bankaların net kâr toplamı 24 milyar 592 milyon Türk Lirası’na yükselirken, eylül ayı sonu itibariyle toplam aktif büyüklük de 2 trilyon 60 milyar Türk Lirası’nı aştı.

Öz Kaynak Kârlılığı Yüzde 14,9!

Bankaların sahip oldukları toplam öz kaynak kârlılığının dönem içerisinde yüzde 14,9’a çıktığı ifade edilirken, konsolide olmayan toplam aktif büyüklüğün bir önceki yıl sonuna oranla yüzde 14,3 oranında artış yaşadığı belirtildi.

2016 yılının ilk 9 ayında 19 milyar 407 milyon Türk Lirası net kâr elde eden bankalar, geçtiğimiz yılın tamamında elde ettikleri 25 milyar 246 milyon Türk Lirası tutarındaki net kâra bu yılın ilk 9 ayında 24 milyar 592 milyon Türk Lirası ile yaklaştı. Bankaların sahip oldukları öz kaynaklar, Ocak – Eylül döneminde yüzde 14,4 oranında artarken 222 milyar Türk Lirası’nı aştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından açıklanan verilere göz atıldığında ise 2016 yılının ilk 9 aylık dönemine oranla bankacılık sektörünün elde ettiği net kâr miktarında yüzde 28,6 oranında bir artış yaşandı. 37 milyar 180 milyon Türk Lirası’na yükselen bankacılık sektörü kârı, geçen senenin tamamında elde edilen 37 milyar 530 milyon Türk Lirası tutarındaki net kâra oldukça yaklaşmış oldu.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.