Bankacılık Sektörünü Fitch Ratings Değerlendirdi

0

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 2018 yılında Türk bankacılık sektörünün iyi bir seviyede olan piyasa erişimini devam ettireceğini öngördüklerini açıkladı.

Fitch Ratings, Türk bankacılık sektörünü değerlendirdi. Hem 2017 yılı için, hem de gelecek yıl için görünümler üzerinde açıklamalarda bulunan Fitch Ratings, istikrarlı bir görünümün bulunduğunu, destekleyici ekonomik koşullar eşliğinde bankların iyi bir şekilde konumlandırıldığını ifade eden Fitch Ratings, bankaların önemli seviyedeki sermaye destekleri sayesinde her an meydana gelebilecek şokları hızlı bir şekilde absorbe edebilecek düzeye ulaşıldığını kaydetti.

Türk bankalarının uluslararası finansmana ulaşmalarının sürekliliğini temeline alan bir senaryo hazırlayan Fitch Ratings, Türk bankalarının genel görünümünü, faaliyet ortamındaki volatiliteye karşı olarak, bankaların kredi profillerinde yaşanabilecek direnç ve finansal ölçütleri ifade etti.

Jeopolitik sebepler ile yaşanan gerilimler, makro oynaklık gözlemlenmesi halinde ise bankaların sermaye kazandırma ve döviz cinsi olan likiditeye karşı risklerin halen mevcut olduğunun ifade edildiği raporda, bankaların performanslarına 2017 yılının ilk dokuz ayında yaşanan yüksek kredi büyümesinin ve Kredi Garanti Fonu’nun ciddi oranlarda destek sağladığı, ek teşviklerin devreye sokulmaması halinde 2018 yılında kredi büyümesinin ılımlı bir şekilde durağanlaşması da yapılan öngörüler arasında yer aldı.

Fitch Ratings’in 2018 Öngörüleri

Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamada Türk bankalarının gelecek yıl içerisinde ılımlı bir seviyede seyir izlemesi ön görülürken, bu öngörünün sebepleri olarak da piyasalarda yaşanan şoklar ve büyük ölçekli bireysel kredilerde takibe alınanların oranının artmasının sebep olarak kabul edildiği açıklandı.

2018 performans hedeflerinden de bahseden Fitch Ratings, olası senaryoda, gelecek yıl içerisinde bankaların iyi seviyede olan piyasa erişimlerine devam edileceğine, ilk dokuz aylık dönemde elde edilen dış borçların gelecek yıl içerisinde azaltılacağını, döviz cinsinden likidite için de potansiyel kısa süreli piyasa erişim kesintilerini karşılayabilecek şekilde iyi konumlandırılmış durumda oldukları ifade edildi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın