Ana Sayfa Gündem Esnafın Krediye Erişimine Kara Liste Engeli!

Esnafın Krediye Erişimine Kara Liste Engeli!

-

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından yapılan yazılı açıklamada, devlet tarafından esnaflara ve KOBİ’lere sunulan kredi desteklerinin, bankaların “kara liste” uygulamasına takıldığını ifade etti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından yapılan yazılı açıklamada,  devletin esnaflara ve sanatkarlara kredi desteği sunabilmek adına oldukça uygun koşullar yarattığı, bu konuda hazırlanan kararname taslağını da olumlu bulduklarını belirtirken, hazırlanan düzenlemede sicil affının da oldukça önemli bir konuma sahip olduğunu ifade etti.

Krediler 2018’de Yüzde 20 Büyüyecek

Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından esnaflara verilecek olan 1,5 milyar Türk Lirası’na tekabül edecek ödenek tahsisi olduğunu belirten Palandöken, bankalar tarafından esnaflara verilecek olan kredi bakiyesinin de yüzde 20 oranında artış sağlayarak 28,8 milyar Türk Lirası’na ulaşmasının beklendiğini kaydetti.

Esnaflara sunulmakta olan kredi desteğinin 2018 yılında da artarak devam ediyor oluşunun oldukça olumlu bir gelişme olduğunu dile getiren Palandöken, açıklamasında, devletin bu destekler için önemli çalışmalar yaptığını, lakin bankaların uygulamakta olduğu “kara liste” uygulamasının esnafların önünü tıkadığını ifade etti.

Geride kalan 14 yıllık süreçte üç defa sicil affı çıkartılmasına rağmen, bankalar tarafından kara liste uygulamasının devam ettiğini belirten Palandöken, bu uygulama sebebiyle esnafların finansmana erişim aşamasında zorlandığını ifade etti. Sicil affının her banka tarafından uygulanmadığını belirten Palandöken, etkin sicil affı için TBMM’den karar alınması gerektiğini, bu kararının net bir tavra bürünüp, bankaların inisiyatifine bırakılmaması gerektiğini kaydetti. Bahsi geçen konu hakkında konfederasyona çok sayıda şikayetin iletildiğini ifade eden Palandöken, geçmişe dönük olumsuz bilgilerin kullanımına son verilmesi için etkin bir yasal düzenlemenin hayata geçirilmesinin şart olduğunu ifade etti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,422BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
25TakipçilerTakip Et
2,419TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler