Ana SayfaKariyer2021 SEGEM Sınav Takvimi ve 10 Soruda SEGEM Belgesi!

2021 SEGEM Sınav Takvimi ve 10 Soruda SEGEM Belgesi!
2

SEGEM Nedir? Nasıl Alınır? Ne İşe Yarar? Kimler SEGEM Belgesi Alabilir? Kiralık Alınabilir mi? En Yakın SEGEM Sınavı Ne Zaman? Tüm Sorularınızın Cevabı Bankaciyim.net'te!

-

Sigortacılık Eğitim Merkezi’nin kısaltılmış telaffuzu olan SEGEM, sigortacılık sektöründe görev alabilmek için görülmesi gereken eğitimleri, girilmesi gereken sınavlar ve bunun gibi görevleri yerine getiren bir kuruluştur. Banka için alınması gereken sertifikalar konusunda da faaliyet gösteren SEGEM, Türk Sigortacılık Sektörünün gelişmesi ve ilerleme kaydetmesini amaçlamaktadır. SEGEM Sınav takvimine yazının sonundan ulaşabilirsiniz.

Sigorta ve Bankacı Adayları için 25 Sertifika ve Eğitim” Detaylı Bilgi için Tıklayınız.

1. SEGEM Nedir?

Günümüzde bankacılık ve sigortacılık gibi sektörlerle ilgilenen 7’den 70’e pek çok insan, “SEGEM Nedir?” sorusunun cevabını merak etmektedir. Yalnızca sigortacılık sektörü ile alakalı mesleki öneme sahip olan eğitimlerin ve yeterlilik sınavlarının bir çatı altında toplanması üzerine kurulan SEGEM, sigortacılık eğitimi ve sınavları, bankacılık eğitimi ve sınavlarını belirlemekle görevli bir kuruluştur.

2. SEGEM Belgesi Nasıl Alınır?

SEGEM Belgesi, banka için alınması gereken sertifikalardan biri olarak ifade edilmektedir. SEGEM Sertifikası olarak da ifade edilen bu belge;

 • Sigorta brokeri,
 • Sigortacı,
 • Reasürans Brokeri olmak isteyenler tarafından alınmaktadır.

SEGEM Belgesini alabilmek için öncelikle adayların Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen belirli bir sigortacılık eğitiminden geçmiş olması ve SEGEM sınavına girmiş olması gereklidir. Sınav sonucunsa başarılı olan adaylar bu belgeye sahip olabilmektedir. SEGEM belgesi ve sınavları ile alakalı her türlü bilgiye Sigortacılık Eğitim Merkezi’nin internet sitesi üzerinden erişebilmek mümkündür.

3. SEGEM Belgesi Ne İşe Yarar?

Diğer bir deyişle SEGEM Sertifikası, bu sektör sigortacı, reasürans brokeri ve sigorta brokeri gibi unvanlarla faaliyet göstermeye yaraya bir belgedir. SEGEM Sertifikasına sahip olan kişilerin ne yazık ki sigorta poliçesi satışı konusunda resmi bir izni bulunmamaktadır.

Öte yandan SEGEM Belgesi, sigorta eksperi olmak, sigorta acentesi açabilmek, aktüer olarak görev yapmak için bankaların istediği sertifikalar arasında yer almaktadır. Bu sertifikaya sahip olmayan kişiler sigortacılık sektöründe çalışamamaktadır.

4. Lise Mezunu SEGEM Belgesi Alabilir mi?

SEGEM Belgesi alabilmek için belirlenen bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşullara göre ise bu belgeye sahip olabilmek için eğitim düzeyinin lise mezunu olması yeterlidir. Yani lise mezunu olan her bir birey, SEGEM sınavına girebilmekte ve sınavı başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra bu belgeye sahip olabilmektedir. Bu sayede de sigorta teknik personeli olarak sektörde görev alamaya başlanabilmektedir.

SEGEM Belgesinin temin edilmesinin ardından 1,5 yıllık çalışma süresini doldurup üniversiteden mezun olunabilmesi halinde bireyin kendisine bir sigorta acentesi açabilmesi de mümkündür. Bu şekilde sektörde daha geniş bir kitleye hitap edebilmekte ve kendini geliştirebilme imkanı elde edilebilmektedir.

5. Kimler SEGEM Belgesi Alabilir?

SEGEM Belgesi, bu sektörde faaliyet göstermek isteyen herkes için zorunlu bir belgedir. Buna birkaç örnek göstermek gerekirse; Teknik Personel Yeterlilik Sertifikası bulunmayan sigorta şirketlerinde sigorta hizmetlerine yönelik olarak; bilgilendirme, poliçe satış işlemleri gerçekleştirebilme izni olacak olan teknik personelin, tüzel kişi şirket, gerçek kişi ve şirket yöneticileri, müdürleri gibi vasıflar ile faaliyet gösterecek ya da bu vasıflar olmasa dahi bankacılık ve sigortacılık işleri ile meşgul olacak olan kişiler tarafından alınmalıdır.

Bankaların istediği sertifikalar arasında yer alması sebebiyle de önemli bir yere sahip olan bu belge, SEGEM başvuru işlemi gerçekleştirilerek temin edilebilmektedir. Sınav için başvuruda bulunan ve gerekli ücreti yatıran kişiler, SEGEM çıkmış sorular ya da genel olarak sınav soruları üzerinden çalışarak sınavda önemli bir başarı sağlayabilmektedir.

6. Bankacılar için SEGEM Belgesi Neden Gerekli?

SEGEM sertifikası yalnızca sigortacıların değil, bankacıların da alması gereken bir belgedir. Bankacılık eğitimleri neticesinde yine SEGEM sınav sorularına tabi tutulan adaylar, bu sektörde faaliyet gösterebilmek için SEGEM sertifikasını almak durumundadır. Bunun nedeni ise sigorta hizmeti sunan bankacıların poliçe üzerine atacağı imzanın yasalar önünde geçerli kılınabilmesidir. Aksi takdirde bu beleye sahip olmayan banka çalışanın gerçekleştirdiği satışlar yasal olmayacaktır.

Sigortacılarda olduğu gibi bankacılarda da aynı prosedürler uygulanırken, adaylar almış oldukları eğitimler neticesinde Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen SEGEM sınav sorularına tabi tutulmaktadır. Bu sınavda en az 60 puan alan adaylar başarılı olarak kabul edilmekte ve SEGEM sertifikası almaya hak kazanmaktadır.

7. BES ve SEGEM Belgesinin Önemi nedir?

SEGEM belgesi, bankacılık ve sigortacılık sektörlerinde acente sahibi olmak, sigorta brokeri, reasürans brokeri olmak ve bunun gibi unvanlarla faaliyet göstermek için, satışını gerçekleştirmiş olduğu poliçenin geçerli olabilmesi için gerekli olan bir belgedir. Kanunlarla sabit olan bu belge, her sigortacı ve bankacı tarafından alınmalıdır.

Öte yandan BES belgesi de, Bireysel Emeklilik Aracısı olarak görev yapabilmek üzere talep edilen bir belgedir. Bu belgeye sahip olanlar bu alanda görev alamadıklarından neredeyse hayati bir önem taşımaktadır.

8. Kiralık SEGEM Belgesi Alınabilir mi?

SEGEM belgesi, bir sigorta acentesi açmak ya da sigortacı olarak görev yapmak için sektörde aranan bir numaralı şartlardan biridir. SEGEM belgesine sahip olmayan insanlar bu sektörde kesinlikle görev yapamazken, bireyin başkasına ait bir SEGEM belgesini kiralayarak görev yapması mümkün değildir. Bu gibi durumlarda genellikle ceza-i yaptırımlar uygulanabilmektedir.

Fakat günümüzde sigorta acentesi açan bazı insanlar, çevresinde SEGEM belgesine sahip olan kişilerden belgesini kiralayabilmektedir. Bunun karşılığında belge sahibine aylık olarak belirlenen miktarda bir ücret ödenirken, bu belge sayesinde sigortacılık alanında hizmet verebilmek mümkündür. Tüm bunlara rağmen bu yöntemin oldukça riskli olduğunu ve yasal sorumluluklar gerektirdiğini belirtmek gerekir. Dolayısıyla kişinin kendisini herhangi bir riske atmadan sınavlara girerek kendi adına bir belge alması tavsiye edilmektedir.

9. Online SEGEM Sınavı Yapılıyor mu?

SEGEM sınavı online olarak yapılmamaktadır. Fakat eğitimler internet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Öncelikle SEGEM sınavı için başvuru yapacak olan adaylar, Sigortacılık Eğitim Merkezi’nin resmi internet sitesi üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirmesi gereklidir. Bu işlemler için öncelikle SEGEM’e üye olmak, açılan sayfada adaydan talep edilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmak, kullanıcı girişinin gerçekleştirdikten sonra sistem üzerinden başvuruda bulunmak gereklidir. Son olarak sınav için belirlenen ücretin SEGEM kurumuna “Yeterlilik Sınavı” adı altında yatırılması ile başvuru işlemi tamamlanmış olacaktır.

Sınav başvurusunu tamamlayan adaylar, sistem üzerinden e-öğrenme portalı aracılığı ile hem SEGEM çıkmış sınav sorularına erişebilmekte, hem de gerekli eğitimlere dahil olarak sınava hazırlanabilmektedir. Üstelik bu eğitimlere SEGEM Akademi sayfası üzerinden haftanın her günü 24 saat erişebilmek mümkündür.

10. En Yakın SEGEM Sınavı Ne Zaman?

SEGEM sınavları, her yıl belirli tarihlerde gerçekleştirilmektedir. 2020 yılında gerçekleştirilecek olan en yakın SEGEM sınavı tarihi ise 15 Şubat ve 11 Nisan 2020’dir.

SEGEM 202O SINAV TAKVİMİ

Sınavın Adı: Teknik Personel Sınavı

İlk Defa Sınava Girecekler için Başvuru Tarihi 2. Defa Sınava Girecekler için Başvuru Tarihi Sınav Tarihi Sınavın Yapılacağı İller
02-16 Ocak 17-30 Ocak 15 Şubat Ankara, Antalya, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Trabzon
17 Şubat-5 Mart 6-20 Mart 16 Mayıs Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Kayseri, Şanlıurfa, Trabzon
1-15 Nisan 16-30 Nisan 16 Mayıs
İPTAL
Ankara, Antalya, Adana, İstanbul, Bursa, Giresun, Kars
4-19 Ağustos 20 Ağustos-4 Eylül 19 Eylül Ankara, Ağrı, İstanbul, İzmir, Konya, Mersin, Samsun
21 Eylül-7 Ekim 8-22 Ekim 14 Kasım Adana, Ankara, Antalya, Aydın, İstanbul, Kocaeli, Trabzon, Van
2-16 Kasım 17-30 Kasım 19 Aralık Ankara, Antalya, Adana, İstanbul, İzmir, Malatya, Trabzon

15 Şubat 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan SEGEM sınavı, Teknik Yeterlilik Sınavı olarak;

 • Ankara,
 • Antalya,
 • İstanbul,
 • Erzurum,
 • Gaziantep,
 • İzmir,
 • Trabzon illerinde gerçekleştirilecektir.

11 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan sınav Teknik Personel Sınavı olup, Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Kayseri, Şanlıurfa ve Trabzon’da olacaktır.

2020 SEGEM Sınav takviminde diğer sınav tarihlerine bakılacak olursa;

 • 16 Mayıs,
 • 19 Eylül,
 • 14 Kasım,
 • 19 Aralık 2020.

Her bir sınav farklı illerde ve farklı branşlarda gerçekleştirilirken, SEGEM sorularını başarılı bir şekilde çözerek 60 puan barajını aşan her aday, bu belgeyi almaya hak kazanmaktadır.

SEGEM Nedir?
Sigortacılık Eğitim Merkezi’nin kısaltılmışıdır. Finans, Bankacılık ve Sigortacılık bölümlerinde okuyan ve mezun olanların alması gereken eğitimdir.
SEGEM Belgesi Nasıl Alınır?
İlk olarak Sigortacılık Eğitim Merkezi’nin düzenlediği eğitimi almak gerekir. Eğitim sonrasında SEGEM sınavına girmek ve başarılı olmak gerekir.
SEGEM Belgesi Ne İşe Yarar?
Sigortacı, reasürans brokeri ve sigorta brokeri gibi unvanlarla faaliyet göstermeye yaraya bir belgedir. Sigorta eksperi olmak, sigorta acentesi açabilmek, aktüer olarak görev yapmak için bankaların ve şirketlerin istediği sertifikalar arasında yer almaktadır.
Lise Mezunu SEGEM Belgesi Alabilir mi?
Evet.
Kimler SEGEM Belgesi Almalıdır?
Bilgilendirme, poliçe satış işlemleri gerçekleştirebilme izni olacak olan teknik personelin, tüzel kişi şirket, gerçek kişi ve şirket yöneticileri, müdürleri gibi vasıflar ile faaliyet gösterecek ya da bu vasıflar olmasa dahi bankacılık ve sigortacılık işleri ile meşgul olacak olan kişiler.
Bankacılar için SEGEM Belgesi Neden Gerekli?
Bankacıların poliçe üzerine atacağı imzanın yasalar önünde geçerli kılınabilmesidir. Aksi takdirde bu beleye sahip olmayan banka çalışanın gerçekleştirdiği satışlar yasal olmayacaktır.
BES ve SEGEM Belgesinin Önemi Bedir?
SEGEM belgesi, bankacılık ve sigortacılık sektörlerinde acente sahibi olmak, sigorta brokeri, reasürans brokeri olmak ve bunun gibi unvanlarla faaliyet göstermek için, satışını gerçekleştirmiş olduğu poliçenin geçerli olabilmesi için gerekli olan bir belgedir. Kanunlarla sabit olan bu belge, her sigortacı ve bankacı tarafından alınmalıdır. BES belgesi İSE Bireysel Emeklilik Aracısı olarak görev yapabilmek üzere talep edilen bir belgedir.
Kiralık SEGEM Belgesi Alınabilir mi?
Hayır.
Online SEGEM Sınavı Yapılıyor mu?
SEGEM sınavı online olarak yapılmamaktadır. Fakat eğitimler internet üzerinden gerçekleştirilmektedir.
En Yakın SEGEM Sınavı Ne Zaman?
En yakın SEGEM sınavı tarihi ise 15 Şubat ve 11 Nisan 2019’dur.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

2 YORUMLAR

 1. merhaba.bankadayken segem belgemi aldım. ancak belge elimde değil. bu belge ile bir sigorta acentası açabilir miyim? kısaca bir sigorta acentası açmak istiyorum. daha başka şartları var mıdır?

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,260BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,412TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol