Anasayfa Kariyer KPSS 2018 Başvuru için Yarın Son!

KPSS 2018 Başvuru için Yarın Son!

ÖSYM’nin kendisine ait olarak yayımlamış olduğu akademik takvimi içerisinde, KPPS 2018 tarihleri yarın son gün.

Bu Sene Hangi KPSS Türü Önem Kazanacak?

KPSS her ne kadar her sene yapılmakta olan bir sınav olsa da, her sene için belirlenmekte olan puanların türleri farklı seyretmektedir. Bu nedenle de her sene için her öğrenim düzeyinden insanın KPSS’ye girebilmesi mümkün değildir.

KPSS Türleri Nelerdir?

KPSS puanları değerlendirilirken, göz önünde tutulmakta olan iki husus vardır.

Bu husus KPSS’nin hangi yıllar içerisinde yapılmakta olduğuna göre şekillenip, tek yıllar içerisinde yapılmış olan KPSS’ler ile çift yıllar içerisinde yapılmış olan KPSS’ler farklı puan türlerini de beraberinde getirir. Tek yıllar içerisinde yapılmakta olan KPSS’lere sadece lisans mezunları katılmakta iken, çift yıllarda yapılmakta olan KPSS’lere lisans, lise ve de önlisans mezunlarının katılabilmesi mümkündür.

2018 KPSS Tarihleri

Çift sene olan 2018 senesi içerisinde ÖSYM’nin açıklamış olduğu KPSS tarihleri şu şekilde belirlenmiştir:

  • 2018 Lisans KPSS’si için; Sınav tarihleri – 06.06.16 ve 06.06.16,
  • 2018-KPSS Öğretmenlik; Sınav tarihi –  05.08.16,
  • 2016-KPSS Ortaöğretim Ön Lisans; Sınav tarihi – 07.10.16,
  • 2016-KPSS Ortaöğretim ve de Ön Lisans; Sınav tarihi – 04.11.16.

Öğretmenlere Yönelik Olan KPSS

KPSS ile öğretmen olabilme talebinde bulunmakta olan adaylar için, KPSS sınav tarihleri, 2018 senesi içerisinde ağustos ayına denk geliyor ve bu adayların, puan türleri ise P10 ile P121 puan türleri ile gerçekleştirilecek.

A Grubuna Yönelik Olarak KPSS

A grubu içerisinde yer almakta olan meslekler müfettişlik, uzmanlık ve de kaymakamlık gibi meslekler olmaktadır. Bu meslekler içerisinde görev alabilmeniz için, 2018 senesinin ekim ayı içerisinde yapılmakta olan sınav türlerine katılım göstermeniz gerekmektedir. A grubu KPSS için ise yalnızca, lisans mezunu olan ya da KPSS’den alacakları puanın geçerli olacağı 2 senelik süreç içerisinde mezun olacaklar başvuru yapabilirler.

B Grubuna Yönelik Olarak KPSS

Öğretmenlik ve de A grubu içerisinde yer almakta olan meslekler dışarısında bulunmakta olan memurluk kadroları için geçerlidir.

KPSS 2018 Başvuru Nasıl Yapılır?

KPSS Başvuru işleminin yapabilmek için adayların başvuru merkezlerine şahsen gitmeleri gerekmektedir. Başvuru merkezlerinden yapılan KPSS başvuruları, resmi iş günü ve resmi iş saatlerinde gerçekleşmektedir. Adayların eksiksiz ve doğru olarak doldurdukları Aday Başvuru Formunu, nüfus cüzdanlarını yanlarında getirmeleri gerekiyor. ÖSYM AİS KPSS Başvuru işleminde ilk kez kayıt olacak kişilerin sistemde kayıtlı olan eğitim bilgilerinin belgesi de istenmektedir. İnternetten KPSS Başvuru işleminin son saati 23.59’dur. Sisteme giriş yapmak için T.C. kimlik no ve şifre gereklidir. Başvurudan önce tüm adayların sınav ücretlerini yatırmış olmaları gerekmektedir.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

3 × two =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,778BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,045TakipçilerTakip Et
12TakipçilerTakip Et
2,567TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler