Çiftçiye Bir Destek de Garanti Bankası’ndan

0

Hükümetin yeni paketlerle çiftçilere yönelik hibe ve borç erteleme kararları açıkladığı şu sıralar tarıma bir destek de Garanti Bankası’ndan geldi. Garanti Bankası “Tarıma Destek Garanti’den” kampanyası ile çiftçilerin likidite sorununa çözüm bulmayı amaçlamaktadır.

Garanti Bankası kamuoyunda bireysel ve ticari ağırlıklı çalışan bir banka olarak bilinmesine rağmen çiftçiler için de bir adım atmayı ihmal etmedi.  Bankanın duyurduğu çiftçi kredisi kampanyasında 7 yıla varan vade seçenekleri ve aylık yüzde 1,36’dan başlayan faiz oranları bulunmaktadır.

Bir Buçuk Yıla Kadar Taksit Erteleme Olanağı ve Yılda Bir Taksit Ödemesi

Garanti Bankası kampanya kapsamında müşterilerine 84 aya kadar vade imkanı sunmaktadır. Ayrıca hasat vadesine göre 18 aya varan taksit erteleme seçenekleri de mevcuttur. Garanti Bankası tarımsal destek kampanyası kapsamında müşterilere 100.000 Türk Lirasına kadar kredi imkanı sunmaktadır. Çiftçiler alacakları kredinin geri ödemesini 84 ay vadeye yayma imkanına sahipler. 7 yıllık süreçte geri ödenecek kredinin taksitleri yılda 1 kez olmak üzere bankaya ödenebilecektir.

Bankadan 100.000 Türk Lirası kredi kullanan bir çiftçi aylık yüzde 1,42 faiz oranıyla karşılaşacaktır. Kredisini 84 aylık sürede geri ödeyecek olan müşterinin yıllık bazda bankaya yatırması gereken taksit tutarı yaklaşık 22.500 Türk Lirasıdır. Kampanya özelinde müşteriye banka tarafından 500 Türk Lirası tutarında dosya masrafı yansıtılacaktır. 7 yıllık vadeyle çekilen kredi için sigorta yaptırmak zorunlu olup; sigorta ücreti olan takribi 500 Türk Lirası müşteriden tek seferde tahsil edilecektir. Bu sigorta kredi vadesi dolana kadar geçerliliğini sürdürmektedir. Her yıl yeni sigorta yaptırmak gerekmemektedir.

100.000 Türk Lirası tutarındaki kredi 7 yılın sonunda bankaya toplam yaklaşık 157.500 Türk Lirası olarak geri ödenmiş olacaktır. Bu durumda çiftçinin 84 ayda karşılaşacağı faiz yükü takribi 57.500 Türk Lirası olarak gerçekleşecektir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın