Ana SayfaBankacılıkBankaların Kredi Verme Ölçütlerinden Kredi Notu Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Bankaların Kredi Verme Ölçütlerinden Kredi Notu Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Bankaların Kredi Verme Ölçütlerinden Kredi Notu Hakkında Bilmeniz Gerekenler! Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Detaylar İçin...

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu kişinin finans kuruluşları ile finansal ilişkisinin analiz edilerek çıkarılan sayısal puanlamadır.  Kredi notu bankaların bireylerin risk durumunu çıkarırken kullandıkları yegâne puanlamadır. Türkiye’de kredi notu 0-1900 arasındadır. Buna göre 0 çok riskli 1900 ise az risklidir. Bireylerin geçmiş finansal bilgilerini toplayıp analiz eden ve kredi notunu belirleyen firmalar vardır. Türkiye’de bu işi Kredi Kayıt Bürosu AŞ.(KKB) üstlenmektedir.

Peki, kredi notu ne işe yarar? Bankalar kredi notunu risk hesaplamada temel ölçüt olarak kullanıyor. Kredi puanı düşük kişileri banka riskli gördüğü için banka ya değerlendirmeye almıyor ya da kredi verirken kefil, ipotek gibi şartlar getiriyor. Aynı zamanda kredi notu yüksek kişilerin krediye kolay ulaşmalarını sağlıyor. Fakat şunu da belirtmemiz lazım ki kredi notu özellikle az riskli grubuna girenler bireyler için tek ölçüt değildir. Bankalar bu bireylerin kredi notu yanında aylık gelirlerine, mesleklerine ve çalışma durumlarına bakmaktadır.

Kredi notunu en çok etkileyen faktör ödenmemiş veya geç ödenmiş kredi ve kredi kartı borcudur. Bunun yanında mevcut hesap ve borç durumu, yeni kredi açılışları, kredi kullanım yoğunluğu, kredi Limitinin %30’nu aşmamak gibi faktörler kredi notunu etkilemektedir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Banklardan kolay kredi çekebilmek için kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Peki, kredi notunu yükseltmek için ne yapmalısınız? Öncelikle şu bilmeniz gerekir ki kredi notunu çok hızlı bir şekilde yükselmeyecektir. Kredi notunuzu yükseltmek için ilk yapanız gereken kredi notunu en çok etkileyen faktör olan kredi veya kredi kartı borcunuzu ödemek olmalıdır. Çünkü bankalar için sizin borç ödeme alışkanlığınız önemlidir. Aynı zamanda fatura borçlarınızı ödemeyi de unutmayınız çünkü yeni düzenlemelerle fatura borçları da kredi notunu etkileyen faktörler arasına girmiştir.

Daha sonra geçeceğiniz adım ise kredi kartınızın limitini düşürmek olmalıdır. Ve bu düşük limitli kredi kartını düzenli bir şekilde borçlarını ödemeniz ve ödeme zamanını aksatmamanız kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olacaktır. Fakat asgari tutarı yatırmak gibi bir hataya düşmeyin.

Özetlemek gerekirse kredi notunuzu yükseltmek için öncelikle siciliniz karalayan borçlardan kurtulmanız gerekir. Bunun yanında artık düzenli bir borç ödeme alışkanlığı kazandığınızı bankalara kanıtlamanız gerekir. Bunu da ancak borçlarınızı zamanında ödeyerek yapabilirsiniz.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
63TakipçilerTakip Et
2,247TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.