Ana SayfaEkonomiDolar Haftaya Yükselişle Başladı

Dolar Haftaya Yükselişle Başladı
D

-

Son yılların en yüksek artışını gösteren dolar bu haftaya da yükselişine devam ederek başladı. Geçtiğimiz Cuma günü 3,51 TL ile kapanışı yapan dolar kuru bugün 3,54 TL ile haftaya giriş yaptı. Euro da 3.75 TL seviyesinde seyrine devam etmekte.

Küresel piyasalarda dolara olan talebin artışıyla sadece Türkiye’de değil tüm dünyada dolar yükselişe geçti. Bu önlenemez yükselişte dolar, son 40 yılın en büyük yükselme eğrisini göstermekte. Bu yükselişin sebeplerinden biri ise FED’in Aralık ayında açıklaması beklenen faiz oranları. Ekonomistlerin tahminlerine göre, FED’in 2017 yılı için faiz oranlarında artış yapacağı düşünülüyor. Bu durum piyasadaki dolar talebinin artmasına sebep olarak dolar fiyatlarının yükselişini tetikliyor. Fakat FED’in faizleri arttıracağı yönündeki öngörü gerçekleşmezse dolarda hızlı bir düşüş yaşanması muhtemel.

Doların küresel yükselişindeki sebeplerden biri de Kasım ayında gerçekleşen ABD seçimleri olarak görülüyor. Yeni ABD başkanı Donald Trump’ın, yurtışında yatırım yapan şirketlere karşı yaptırımlar uygulayacağını açıklamasının etkisiyle dolarda dünya çapında yükseliş yaşandığı düşünülüyor. ABD’deki seçimlerden önce 3,20 TL civarında gezinen dolar seçimlerden sonraki 3 hafta içerisinde 3,35 seviyesine yükseldi ve o zamandan beri ivme kaybetmeden yükselişine devam ediyor.

İtalya’da anayasa reformu için yapılan referandumda hayır oyu çıkınca sert bir düşüş yaşayan Euro da dolar karşısında yüzde 1 oranında değer kaybetti.

Yarın gerçekleşecek olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 2017 yılı Para ve Kur Politikası toplantısından çıkacak olan sonuçların ve  Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun önümüzdeki Cuma günkü toplantıda alacağı kararların yurtiçi piyasaların seyrini ne şekilde değiştireceği merakla izleniyor.  

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol