Ana SayfaEkonomiKredi Kartı ve Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?

Kredi Kartı ve Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?
K

-

Kredi Kartı Ve Kredi Sicili Affı

Açlık sınırını 1.400 TL’yi geçtiği günümüzde sadece tek gelir ile ihtiyaçların karşılanması nerdeyse imkânsız bir hale geldi. Tüketici sadece kendi geliri ile karşılayamadığı sınırsız ihtiyaçlarını karşılamak için genelde bankalardan kredi almaya ve kredi kartı kullanmaya yönelerek durumu idare etmeyi seçiyor. Hal böyleyken kredi ve kredi kartı kullanılarak yapılan harcamalar tüketiciye borç yükü olarak geri dönüyor. Bu borçlar ödenmediği taktirde ise kredi sicili bozuluyor ve tüketici bankacılık hizmetlerinden mahrum kalabiliyor.

Bankalara olan kredi borcu ve kredi kartı borcu ödenmeme durumu 90 günü geçmesi durumda bankalar kredi kartı veya kredi borçlusuna çeşitli yaptırımlar uyguluyor. Bu yaptırımlar arasında icra, haciz, banka hesaplarına el konulmasının yanında kredi sicilinin ve kredi kartı sicilinin bozulması da yer alıyor. Bankalar tüketicinin kredi kartı ve kredi sicilini bozarak onları bankacılık hizmetlerinden yararlanmamalarını sağlıyor.

Kredi sicili affı veya kredi kartı sicili affı bakanların, milletvekillerinin kısaca yasama erkinin inisiyatifindedir.  Kredi sicili affı veya kredi kartı sicili affı ile sicili bozuk vatandaşların yeniden kredi kartı alabilme ve kredi çekebilmeleri yasama erkinin kanun çıkarması durumunda mümkündür. Son zamanlar özellikle kredi kartı ile ilgili yeni yasaların çıktığı günümüzde banka sicili affının çıkması mümkündür. Fakat yine de iş siyasallara kaldığı için hiçbir şey kesin değildir.   

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol