Advert Advert Advert

2016 Yılı Sicil Affından Kimler Yararlanacak?

 2016 Yılı Sicil Affından Kimler Yararlanacak?
 2016 Yılı Sicil Affından Kimler Yararlanacak? -

Borçlarını belli bir süre ödeyemeyen kişilerin ve şirketlerin kara listeye girmesiyle kredi kullanma ve kredi kartı alma yolları kapanıyor. Fakat son günlerde devletin düğmeye basması ile sicil affı yasalaştı ve kara listede olanların beyaz bir sayfa açma ihtimalleri doğdu. Peki, sicil affının kapsamı nedir?

2016 Sicil Affının Kapsamı

Değişen finansal durumlar ve işlerin yolunda gitmemesi nedeniyle kredi ve kredi kartı borçlarının ödenemediği oluyor. Borç ödenmeme durumu 90 günü geçmesiyle bankalar borçlu hakkında yasal takip başlatıyor. Borçlu yasal takibe alınması ile banka sicili bozuluyor ve kara listeye alınıyor.

Kişiler ve şirketler eğer kara listeye girerlerse en az 5 yıl bankaların kredi veya kredi kartı hizmetinden yararlanamıyor. Beş yıl sonunda kredi veya kredi kullanma ihtimalleri doğsa da kara listede yer aldıkları ya da kredi sicil bozuklukları silinmediği için bankacılık hizmetinden yararlanırken sıkıntı çekiliyor. Bu yüzden kara listede yer alanların beyaz bir sayfa açması için tek fırsat sicil affı olarak karşımıza çıkıyor.

Sicil Affından Yararlanabilmek İçin Gerekli Şartlar

Sicil affından yararlanabilmek için kişilere iki yol sunulmuştur. Sicil affından yararlanmak isteyenler 6 ay içerisinde kredi kartı veya kredi borçlarını ödemeleri gerekir. Kredi veya kredi borçlarını ödeyemiyorlarsa yine 6 ay içeresinde söz konusu borçları yapılandırmaları gerekiyor. Ayrıca söz konusu borçların 31 Ekim 2016 tarihinden önce olması gerekiyor.

Sicil Affı Kimleri Kapsayacak?

2016 yılı sicil affından borçlarını önceden ödemiş, 6 ay içerisinde borçlarını ödeyecek olanlar ve 6 ay içerisinde borçlarını yapılandıran kişiler, şirketler yararlanabilecek. 2016 sicil affı geniş bir kapsama sahip. Sicil affında bireysel tüketiciler, esnaflar, şahıs şirketleri ve sermaye şirketleri yararlanabilecek. Sicil affı ile çek borcu, bireysel kredi borcu, ticari kredi borcu, ticari ve bireysel kredi kartı borcu nedeniyle kara listede yer alan şahıslar, sermaye şirketleri ve şahıs şirketleri bankacılık işlemlerine beyaz bir sayfa açabilecekler.

 

 

Sicil affı 2016 sicil affı kredi sicili banka sicili kredi borcu kredi kartı borcu kara liste
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!