2016 Yılı Sicil Affından Kimler Yararlanacak?

0

2016 Sicil Affının Kapsamı

Değişen finansal durumlar ve işlerin yolunda gitmemesi nedeniyle kredi ve kredi kartı borçlarının ödenemediği oluyor. Borç ödenmeme durumu 90 günü geçmesiyle bankalar borçlu hakkında yasal takip başlatıyor. Borçlu yasal takibe alınması ile banka sicili bozuluyor ve kara listeye alınıyor.

Kişiler ve şirketler eğer kara listeye girerlerse en az 5 yıl bankaların kredi veya kredi kartı hizmetinden yararlanamıyor. Beş yıl sonunda kredi veya kredi kullanma ihtimalleri doğsa da kara listede yer aldıkları ya da kredi sicil bozuklukları silinmediği için bankacılık hizmetinden yararlanırken sıkıntı çekiliyor. Bu yüzden kara listede yer alanların beyaz bir sayfa açması için tek fırsat sicil affı olarak karşımıza çıkıyor.

Sicil Affından Yararlanabilmek İçin Gerekli Şartlar

Sicil affından yararlanabilmek için kişilere iki yol sunulmuştur. Sicil affından yararlanmak isteyenler 6 ay içerisinde kredi kartı veya kredi borçlarını ödemeleri gerekir. Kredi veya kredi borçlarını ödeyemiyorlarsa yine 6 ay içeresinde söz konusu borçları yapılandırmaları gerekiyor. Ayrıca söz konusu borçların 31 Ekim 2016 tarihinden önce olması gerekiyor.

Sicil Affı Kimleri Kapsayacak?

2016 yılı sicil affından borçlarını önceden ödemiş, 6 ay içerisinde borçlarını ödeyecek olanlar ve 6 ay içerisinde borçlarını yapılandıran kişiler, şirketler yararlanabilecek. 2016 sicil affı geniş bir kapsama sahip. Sicil affında bireysel tüketiciler, esnaflar, şahıs şirketleri ve sermaye şirketleri yararlanabilecek. Sicil affı ile çek borcu, bireysel kredi borcu, ticari kredi borcu, ticari ve bireysel kredi kartı borcu nedeniyle kara listede yer alan şahıslar, sermaye şirketleri ve şahıs şirketleri bankacılık işlemlerine beyaz bir sayfa açabilecekler.

 

 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın