Advert Advert Advert

2017’de Türk Ekonomisini Neler Bekliyor

2017’de Türk Ekonomisini Neler Bekliyor
2017’de Türk Ekonomisini Neler Bekliyor -

2016 yılı Türkiye için zor bir yıl oldu. 2016 yılında hem ekonomik olarak zor zamanlar geçirdik hem de jeopolitik risklerin arttığı bir yılı geride bıraktık. Peki, 2017 yılında ekonomik olarak Türkiye’yi neler bekliyor olabilir?

2017 Yılı Türk Ekonomisi

2016 yılı sert bir yıl oldu. 2016 yılında Ortadoğu’da yaşanan sorunlar jeopolitik riskleri arttırırken Trump’ın başkan seçilmesi, FED’in olası uygulayacağı faiz politikası Türk Lirasının değer kaybetmesine ve Dolar’ın TL dâhil tüm para birimleri karşısında değer kazanmasına neden oldu. Öncelikle söylememiz gereken ekonomik tahminlerin varsayımlar üzerine kurulu olduğu. Bu yazımızda biz jeopolitik risklerin devam edeceği, FED’in en az 3 faiz artırımına gideceği ve Başkanlık tartışmalarının da 2017’de devam edeceğini varsayacağız.

2017’da Ortadoğu’da geçekleşen olayların durulmayacağını söyleyebiliriz. Ortadoğu’da olanlar Türkiye’ye de yansıyor ve Türkiye’nin jeopolitik riskini arttırıyor. Bu nedenle Türkiye çoğu yatırımcı tarafından riskli görülüyor. Dolayısıyla 2017 yılında sermaye çıkışlarının devam edebileceğini söyleyebiliriz.

2017 yılında en çok merak edilen konusu FED’in karaları olacaktır. Trump’ın başkanlık koltuğuna oturacağı 2017 yılında ABD’nin genişlemeci maliye politikası uygulaması bekleniyor. Genişlemeci maliye politikası enflasyona neden olacağı için 2017 yılında FED’in en az 3 faiz artırımına gitmesi bekleniyor. FED’in en az 3 faiz artırımına gitmesi Dolar’ın Türk Lirası karşısında güç kazanmasına sebep olacaktır ve TCBM bu duruma önlem almak için faiz artırımına gitmesi olağan gözüküyor.

2017 yılının diğer önemli bir konusu da başkanlık tartışmaları olacaktır. Başkanlık tartışmalarının sürmeye devam etmesi Türkiye’nin ihtiyacı olan ekonomik reformları günden dışına itmesi başkanlık gelecek mi gelmeyecek mi bilinmezliği ekonomiye zarar veriyor. Ekonomik reformlar olmadan dış yatırımları çekmemiz imkansız gözüküyor. Ayrıca ekonominin belirsizlikten hoşlanmadığını söylersek başkanlık tartışmaları ekonomiye zarar vermeye devam edecek gibi gözüküyor.

Sonuç olarak 2017 yılında ekonomimizi zor zamanlar bekliyor. Dünya ekonomik krizinin derinleşeceğini bu durumdan Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler etkileneceğini söyleyebiliriz. 2017 yılında ekonomi politikası üretenlere ve TCMB çok iş düşüyor.

 

2017 Türkiye ekonomisi 2017 yılı Türkiye ekonomisi FED TCBM Dolar TL Trump
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!