2017’de Türk Ekonomisini Neler Bekliyor

0

2017 Yılı Türk Ekonomisi

2016 yılı sert bir yıl oldu. 2016 yılında Ortadoğu’da yaşanan sorunlar jeopolitik riskleri arttırırken Trump’ın başkan seçilmesi, FED’in olası uygulayacağı faiz politikası Türk Lirasının değer kaybetmesine ve Dolar’ın TL dâhil tüm para birimleri karşısında değer kazanmasına neden oldu. Öncelikle söylememiz gereken ekonomik tahminlerin varsayımlar üzerine kurulu olduğu. Bu yazımızda biz jeopolitik risklerin devam edeceği, FED’in en az 3 faiz artırımına gideceği ve Başkanlık tartışmalarının da 2017’de devam edeceğini varsayacağız.

2017’da Ortadoğu’da geçekleşen olayların durulmayacağını söyleyebiliriz. Ortadoğu’da olanlar Türkiye’ye de yansıyor ve Türkiye’nin jeopolitik riskini arttırıyor. Bu nedenle Türkiye çoğu yatırımcı tarafından riskli görülüyor. Dolayısıyla 2017 yılında sermaye çıkışlarının devam edebileceğini söyleyebiliriz.

2017 yılında en çok merak edilen konusu FED’in karaları olacaktır. Trump’ın başkanlık koltuğuna oturacağı 2017 yılında ABD’nin genişlemeci maliye politikası uygulaması bekleniyor. Genişlemeci maliye politikası enflasyona neden olacağı için 2017 yılında FED’in en az 3 faiz artırımına gitmesi bekleniyor. FED’in en az 3 faiz artırımına gitmesi Dolar’ın Türk Lirası karşısında güç kazanmasına sebep olacaktır ve TCBM bu duruma önlem almak için faiz artırımına gitmesi olağan gözüküyor.

2017 yılının diğer önemli bir konusu da başkanlık tartışmaları olacaktır. Başkanlık tartışmalarının sürmeye devam etmesi Türkiye’nin ihtiyacı olan ekonomik reformları günden dışına itmesi başkanlık gelecek mi gelmeyecek mi bilinmezliği ekonomiye zarar veriyor. Ekonomik reformlar olmadan dış yatırımları çekmemiz imkansız gözüküyor. Ayrıca ekonominin belirsizlikten hoşlanmadığını söylersek başkanlık tartışmaları ekonomiye zarar vermeye devam edecek gibi gözüküyor.

Sonuç olarak 2017 yılında ekonomimizi zor zamanlar bekliyor. Dünya ekonomik krizinin derinleşeceğini bu durumdan Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler etkileneceğini söyleyebiliriz. 2017 yılında ekonomi politikası üretenlere ve TCMB çok iş düşüyor.

 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın