Aralık Ayında İhracatımız Arttı, Cari Açık Azaldı!

0

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde “2016 Aralık Ayı Veri Bülteni” yayımlandı. Bakanlığın internet sitesinde yayımlanan bilgilere göre aralık ayında ülkemizin ihracatı 12,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken; ithalatımız ise 18,4 milyar dolara çıktı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilerin idari kayıtlar baz alınarak hesaplandığı ve resmi olmadığı vurgulandı. Resmi rakamların bilahare Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından duyurulacağına dikkat çekildi.

İhracat da Arttı İthalat da!

2016 yılının aralık ayında ülkemizin gerçekleştirdiği ihracat rakamı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 9,31 seviyesinde artış gösterdi. Bu artışla ülkemizin ihracat rakamı 12 milyar 800 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Bakanlık tarafından açıklanan verilere göre aynı dönemde ithalat rakamlarımızda da artış yaşandı. Yalnız ithalat rakamlarında yaşanan artış, ihracata göre sınırlı kaldı ve bu sayede cari açıkta azalma görüldü. 2016 yılının aralık ayında ülkemizin gerçekleştirdiği ithalat rakamı, 2015 yılının aynı ayına göre yüzde 2,20 seviyesinde yükseldi. Bu artış neticesinde aralık ayı ithalat rakamı 18 milyar 380 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Bahse konu dönemde ihracattaki artışın ithalattaki artışa göre yüksek olması sayesinde cari açığımızda yüzde 11,10 seviyesinde daralma yaşandı. Bu daralma neticesinde 2016 yılı aralık ayı cari açık rakamı 5 milyar 560 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Aynı dönemde dış ticaret hacmi, 2015 yılına göre yüzde 5’i aşkın seviyede artış gösterdi. Bu artışla dış ticaret hacmi 31 milyar 200 milyon dolar düzeyine yükseldi. Geçtiğimiz aralık ayında ihracatımızın ithalata oranla daha yüksek seviyede artması sayesinde; bu ayda ihracatımızın ithalatımızı karşılama düzeyi yüzde 69,7 noktasına kadar çıktı. 2015 yılının aralık ayında ise bu oran yüzde 65,2 seviyesinde gerçekleşmişti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın