Bülent Tüfenkçi Sicil Affı ile İlgili Açıklamada Bulundu

Bülent Tüfenkçi Sicil Affı ile İlgili Açıklamada Bulundu

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi sicil affının milyonlarını etkilediğini sadece esnafa ve sanayicilere yönelik olmadığının altını çizdi.Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi yaptığı açıklamada, ‘’ Ülkemizde esnaf kesimi ile birlikte zaman zaman tüccar ve sanayicilerde istemedikleri durumlar ile karşı karşıya kalabiliyor. İşsizlik Fonu’ndan talep ettiğimiz esnaflara verilecek fon oldukça önemli. Biz ‘’ Niye esnafımız için böyle bir fon imkânı sunmayalım’’ diye düşündük. Tabandaki esnaf odaları, TESK Başkanı ve yönetim kurulu ile yapılan istişarelerden olumlu yanıt çıkınca durumu Başbakanımıza ilettik ve kendisi talimat verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ile birlikte hareket ederek belirli bir aşamaya taşıdık’’ dedi.

Esnaf 2 Pay Ödeyecek

Tüfenkçi açıklamasının devamında, ‘’ İşsizlik Fonu’nda normalde işveren ve işçi 3 pay ödüyor. Ancak biz esnafımızın durumunu düşünerek 2 pay ödesin 1 payı devlet ödesin dedik. Formülü bu şekilde kurduk. Netice itibari ile iflas eden ya da dükkanını kapatmak zorunda kalan esnafımız bu fondan yararlanabilecek. Fonun ismini ‘’ Esnaf Ahilik Fonu’’ olarak belirledik. Esnafımız cüzi bir miktar ödeyecek, şu an ki rakamları göz önünde bulundurursak günlük 35 lira gibi, devletimiz de bunun üzerine 15 lira ekleyecek’’ dedi.

Sicil Affı Milyonları İlgilendiriyor

Sicil affına yönelik açıklamalarda da bulunan Tüfenkçi, ‘’ Sicil affı ülkemizde 12 milyon 500 bin kişiyi ilgilendiriyor. Bu konuyu sadece sanayiciler ve işletmeler diye düşünmemek lazım, özellikle kredi kartı kullananlar, kredilerde sorun yaşayanlar, ödemlerini kısa bir sürede gerçekleştirdiği halde kara listeden çıkamayanlar, borcunu yeniden yapılandıranlar bu haktan faydalanabilecekler. Bu affa geniş kapsamlı bakmak gerekiyor. Tahminlerimize göre sicil affından yaklaşık 1 milyon 500 bin ile 1 milyon 600 bin arasında esnaf faydalanacak, geri kalan kısmını diğer vatandaşlarımız oluşturuyor’’ dediGümrük ve Ticaret Bakanı İşsizlik Fonu’ Esnaf Ahilik Fonu Sicil affı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?