Dolara Merkez Bankası Etkisi

Dolar Neden Düşüyor?

Donald Trump’ın ABD Başkalığı seçimlerini kazanmasının etkisi ile başta gelişmekte olan ülke para birimleri olmak üzere Dolar tüm büyük para birimleri karşısında değer kazanmaya başlamıştı. Bu dönemde Doların yükselmesinden en çok etkilenen para birimleri arasında Türk Lirası da yer aldı.

Dolar/TL kurunda gerek Donald Trump gibi küresel faktörlerin ektisi ile ve gerekse de yurtiçi risklerin artması ile 2017 yılının başında zirve seviyeler görüldü. Dolar/TL kurunda 4 seviyesi görülür mü tartışmaları yaşanırken Türk Lirası, Doların küresel piyasalarda değer kaybetmesinin etkisiyle ve TCMB’nin piyasa müdahaleleri ile gelişen ülke paralarından pozitif ayrıldı.

Dolar/TL kurunun 3,70 seviyesinin altına inmesinde Donald Trump’ın ABD Başkanlık koltuğuna oturmasıyla küresel bazda Dolar’ın gerilemesi etkili oldu. Fakat Dolar/TL kurundaki yükselişin tek etkeni yurtdışı faktörler olmadığı için bu düşüşün kısıtlı kaldığı söylenebilir.

Dolar/TL kurunda 3,60 seviyeleri görülmesinin asıl etkin faktörü TCMB’nin yüksek enflasyon verilerinin ardından geçte olsa piyasaya müdahale etmesi oldu. Türkiye Merkez Bankası’nın Ocak ayı ortalarında örtülü faiz artırımı gibi etkin piyasa müdahaleleri ile Türk Lirası Dolar karşısında değer kazandı. Fakat Türk Lirası yakaladığı yükseliş ivmesine rağmen Dolar karşısındaki tüm kayıplarını silmiş durumda bulunmuyor.

Türkiye Merkez Bankası piyasalara repo ihalesi açmayarak, geç likidite penceresi fonlaması ve gecelik borç verme faiz oranını yükselterek piyasalara müdahale etti. TCMB’nin söz konusu müdahaleleri piyasalarda örtülü faiz artırımı olarak okunurken örtülü faiz artırımının etkili olduğu gözlemlendi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.