Ana Sayfa Ekonomi Dolara Merkez Bankası Etkisi

Dolara Merkez Bankası Etkisi

-

Dolar Neden Düşüyor?

Donald Trump’ın ABD Başkalığı seçimlerini kazanmasının etkisi ile başta gelişmekte olan ülke para birimleri olmak üzere Dolar tüm büyük para birimleri karşısında değer kazanmaya başlamıştı. Bu dönemde Doların yükselmesinden en çok etkilenen para birimleri arasında Türk Lirası da yer aldı.

Dolar/TL kurunda gerek Donald Trump gibi küresel faktörlerin ektisi ile ve gerekse de yurtiçi risklerin artması ile 2017 yılının başında zirve seviyeler görüldü. Dolar/TL kurunda 4 seviyesi görülür mü tartışmaları yaşanırken Türk Lirası, Doların küresel piyasalarda değer kaybetmesinin etkisiyle ve TCMB’nin piyasa müdahaleleri ile gelişen ülke paralarından pozitif ayrıldı.

Dolar/TL kurunun 3,70 seviyesinin altına inmesinde Donald Trump’ın ABD Başkanlık koltuğuna oturmasıyla küresel bazda Dolar’ın gerilemesi etkili oldu. Fakat Dolar/TL kurundaki yükselişin tek etkeni yurtdışı faktörler olmadığı için bu düşüşün kısıtlı kaldığı söylenebilir.

Dolar/TL kurunda 3,60 seviyeleri görülmesinin asıl etkin faktörü TCMB’nin yüksek enflasyon verilerinin ardından geçte olsa piyasaya müdahale etmesi oldu. Türkiye Merkez Bankası’nın Ocak ayı ortalarında örtülü faiz artırımı gibi etkin piyasa müdahaleleri ile Türk Lirası Dolar karşısında değer kazandı. Fakat Türk Lirası yakaladığı yükseliş ivmesine rağmen Dolar karşısındaki tüm kayıplarını silmiş durumda bulunmuyor.

Türkiye Merkez Bankası piyasalara repo ihalesi açmayarak, geç likidite penceresi fonlaması ve gecelik borç verme faiz oranını yükselterek piyasalara müdahale etti. TCMB’nin söz konusu müdahaleleri piyasalarda örtülü faiz artırımı olarak okunurken örtülü faiz artırımının etkili olduğu gözlemlendi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,615BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,431TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler