Ekonomi Türkiye ile Rusya Restleşmesi Pahalıya Patladı

Türkiye ile Rusya Restleşmesi Pahalıya Patladı

Son Güncelleme:

Türkiye ile Rusya arasında domates ve tahıl ürünlerinde bazı kısıtlamalara gidilmesi iki ülkenin de zararına oldu.

Rusya Türkiye’den ithal ettiği domatese bazı kısıtlamalar getirdi. Türkiye bu durum karşısında uzun bir süre sakinliğini korudu. Fakat geçen hafta içerisinde ülkeden alınmakta olan bazı tahıllara kısıtlamalar uygulanmaya başlandı. Rus tahılının Türkiye’ye getirilmesinde vergi oranları arttırıldı. Ülkeden tahıl alan ithalatçılar da uygulamaya destek verdi. Alınan bilgilere göre birçok ithalatçı siparişlerini askıya aldı. Tüm bu gelişmeler yaşanırken iki ülkeni maddi kaybının bir milyar dolara ulaştığı ifade edildi.

Rusya, Türkiye tarafının açıkladığı tahıl kararı ardından karara tepki verdi. Rusya’da faaliyet gösteren bir ekonomi basını, “Türkiye’nin tahılda Rus pazarından çıkmasının faturası ülkemize 500 milyon dolar olacak” şeklinde bir açıklama yaptı.

Rusya tarafında Türkiye’den alınmakta olan salatalık ve domatesin Türkiye’ye maliyeti de en az 500 milyon dolar seviyesinde tahmin ediliyor. İki ülke arasında ticari ilişkilerde yaşanan bu gerilim, sadece Türkiye’ye değil Rusya’ya da pahalıya patladı. İki ülkenin toplam maddi kaybının ise bir milyon doları aşacağı düşünülüyor.

Rusya Panik Halinde!

Türkiye’nin tahıl kararıyla panikleyen Rusya, ülke pazarı için en önemli müşterisini şu anda kaybetmiş görünüyor. 2017’nin Haziranına kadar Türkiye’ye bir milyon ton kadar buğday satabileceğini hesaplayan Rusya bu miktarın ülke için önemli bir seviyede olduğunu kaydetti. Rus tahıl piyasası yine hazirana kadar 400 ile 700 bin ton mısırı Türkiye’ye satmayı planlarken, bu beklentide yarıda kaldı. Ayçiçek küspesindeki miktar ise 250 bin ile 350 bin ton olarak kaydedildi. Tahıl ürünleri dahilinde toplam maddi kaybın 500 milyon dolar seviyesinde olacağını yazan Rus ekonomi gazetesi, “Bu miktarlar ve tutarlar Rusya ekonomisi için önemli seviyede” dedi.  

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,144BeğenenlerBeğen
7,236TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,495TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler