Başbakan Yardımcısından BES Açıklaması

Başbakan Yardımcısından BES Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Bes kaynağının mart ayı sonu itibari ile 65 milyara kadar çıktığını açıkladı.Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Bes kaynağının mart ayı sonu itibari ile 65 milyara kadar çıktığını açıkladı. 

İstanbul Portföy tarafından düzenlenen bir basın toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek önemli açıklamalarda bulundu. Gündeme ilişkin çeşitli açıklamalar yaparken bu süreç içerisinde bireysel emeklilik sisteminden bahsetti. Bireysel Emeklilik Sistemi yeni yılla birlikte  otomatik katılım sistemine geçmiş ve 45 yaşın altında sigortalı olarak çalışan herkesin işverenler aracılığı ile sisteme kayıt edilmeleri sağlanmıştı. Bu durum uzun süre tartışma konusu haline gelirken cayma hakkının iki aylık süreç içerisinde kullanılabileceği belirtilmişti. 

Bireysel Emeklilik Sistemi ikinci emeklilik fırsatı da sunarken tasarrufların artırılması amaçlandı. Otomatik katılımın milyonlarca çalışan için aynı anda gerçekleşmesinin mümkün olmamasından dolayı kademeli bir şekilde gerçekleştirileceği açıklanmıştı. Bu süreçte Bireysel Emeklilik Sisteminin güncel olarak mart ayının son gününden itibaren geçerli olan rakamları ve mali kayıtları açıkladı. Toplantı süresince Halkbank hakkında da dava sürecini konuşarak önemli açıklamalar yaptı. 31 Mart tarihinden itibaren bakıldığı zaman çok tartışma yaratan Bireysel Emeklilik fonunun 65 milyarın üzerinde bir kaynağa ulaştığını anlattı. Bu süreçte 6.8 milyon katılımcının aktif olması dikkat çekti. Otomatik katılımın henüz yeni başlamasından dolayı beklentiler ilerleyen dönemler için yüksek tutuluyor. 

Halkbank hakkında da konuşurken son zamanlarda bankanın çeşitli sebeplerle dava sürecinde olmasına dikkat çekti. İzlediği politikalarla her zaman devletin desteklediği bir süreç geçirdiği ifade edilirken bunun ardından hükümet olarak Halkbank'ın arkasında olduklarını da özellikle belirtti. başbakan yardımcısı mehmet şimşek basın toplantısı BES verileri Halkbank
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akbank 100.000 TL Sabit Faizli Konut Kredisi Kampanyası!
Akbank 100.000 TL Sabit Faizli Konut Kredisi Kampanyası!
Vakıf Katılım Bankası Yönetici Personel Alımları!
Vakıf Katılım Bankası Yönetici Personel Alımları!