Ekonomi Çelik: Rusya ile Tarım ve Hayvancılıkta Yeni Alanlar Oluşabilir

Çelik: Rusya ile Tarım ve Hayvancılıkta Yeni Alanlar Oluşabilir

Son Güncelleme:

Rus yetkililerinin Türk domatesine uygulanan ithalat yasağının kaldırılabileceği konusundaki açıklamalarına istinaden bir yorumda bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bakanlık yetkililerinin Moskova’da olduğunu iki tarafın görüşmeleri sonrasında güzel gelişmelerin yaşanabileceğini söyledi. Geçtiğimiz yıl Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizi sonrasında yaşanan gelişmeler hem Türkiye hem de Rusya açısından büyük kayıplar yaşanmasına neden olmuştu. Uçak krizi ile birlikte iki ülke arasındaki ticaretin de krize girmesi ile tarımdan turizme kadar pek çok sektörde Rus darbesi görülmüş, Rusya Türkiye’ye turistlerin gelmesine imkân sağlamadığı gibi uyguladığı ihracat ve ithalat yasakları ile de tarım alanında ciddi sıkıntılar yaşanmasına neden olmuştu. Sonraki süreçte iki ülke siyasilerinin bir araya gelmesi ve gerilimin ortadan kalkması ile iki ülke arasındaki ilişkiler yeniden normalleşme sürecine girdi. Son olarak Rus yetkililerinin domates ithalatı yasağının kaldırılması ile ilgili açıklaması ile iki ülke ilişkilerinin eski haline geleceğini habercisi konumunda görülüyor.

Sözde Normalleşme Var

İki ülke arasında bir gerekçeye oturtulamayan bir gecikme yaşandığını ve normalleşme sürecinin sözde kaldığını belirten Çelik, 250 milyon dolarlık domates ihracatı olduğunu bu konuda bir ilerleme kaydedilmediğini söyledi. Rusya ile hem ithalat hem de ihracat ilişkisinin odluğunu hatırlatan Çelik, ülke ile 2 milyar dolar değerinde ithalat, 1 milyar dolar değerinde ise ihracat olduğunu, tarım alanındaki ekonomik ilişkilerin devam etmesinden yana olduklarını söyledi.

Yeni Alanlar Oluşabilir

Konu ile ilgili görüşmek için Bakanlık yetkililerinin Moskova’ya gittiğini hatırlatan Çelik, Rus tarafının açıklaması sonrasında kısıtlamaların kaldırılacağına inandığını, bundan sonraki süreçte tarım ve hayvancılık alanında yeni ilişki alanlarının ortaya çıkabileceğini söyledi.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,133BeğenenlerBeğen
7,245TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,495TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler