Uzun süredir gündemi meşgul eden 16 Nisan referandumun sonuçlanması ile piyasalarda farklı hareketlenmeler yaşandı. Referandum sonucunda evet çıkmasının sonrasında borsa bu hafta yatırımcısına para kazandırırken, altın ve döviz ise yatırımcıların yüzünü güldürmedi. Hafta başında ABD Kuzey Kore ilişkilerindeki gerilim ile son 5 ayın zirvesine çıkan altın bu yükselişini uzun süre devam ettiremedi ve düşüşe geçti. Dövizde hafta içinde düşüşünü devam ettirdi ve hem altın hem de döviz bu hafta yatırımcıya para kaybettirdi. Borsa ise haftayı yüzde 2,62 oranındaki yükselişi ile 92.423,93 puandan kapattı ve yatırımcıya kazanç sağladı.

Borsada Yükseliş Gündemde

Borsa İstanbul 100 (BIST)’in endeksinin haftayı yüzde 2,62’lik bir orandaki yükseliş ile kapatmasının yanı sıra aynı dönemde BIST Mali Endeksi de yüzde 2,37 oranında bir yükseliş yaşayarak 123.322,01 puana yükseldi. Sanayi endeksi yüzde 3,11 oranında bir yükseliş gösterirken, Hizmetler Endeksi ise yüzde 1,84 oranındaki prim ile yükselişin devam ettirdi.

Döviz ve Altın Düştü

Hafta başında yükselişe geçerek kısa süreliğine yatırımcısını sevindiren altının gram fiyatı jeopolitik risk algısının azalması ile birlikte düşüşe geçti. Kapalıçarşı’da işlem gören 24 ayar külçe altının gram fiyatı da bu yaşanan gelişmelerden sonra yüzde 1,51 oranında düşüş yaşadı ve 150,30 liraya kadar geriledi. Kapalıçarşı’da Cumhuriyet altını ise yüzde 1,47 oranında azalış yaşadı ve 1006 liradan satışa sunuluyor.

Altının yanı sıra düşünü devam ettiren diğer iki argüman ise avro ve dolar oldu. Doların satış fiyatı yüzde 1,30 oranında gerileme yaşadı ve 3,6440 liraya avro ise yüzde 0,56 oranında azalış yaşadı ve 3,900 liraya geriledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın