KGF Etkileri Siliniyor!

Google Haberlere Abone Ol:

Bankacılık sektörü genelinde kredi büyümeleri Kredi Garanti Fonu öncesine dönüş yaparken, kamu bankalarının krediler konusunda öncesine göre biraz daha aktif oldukları görülüyor.

Bankacılık sektöründe kredi büyümesinin hızı Kredi Garanti Fonu ile hız kazanan dönem sonrasında normalleşme eğilimi gösteriyor. Bunun yanında kamu bankaları ise söz konusu normalleşmeye direniyor.

KGF Etkileri Siliniyor!

2 Şubat ile biten haftada sektöründe genelindeki kredi büyümesi yüzde 15,9 seviyesine kadar düşüş gösterdi. Bunun sonucunda da kredi büyümelerindeki KGF etkilerinin silindi gözlemlendi. KGF’nin aktif olarak rol aldığı 2017 yılının 2. yarısında kredi büyümesi yüzde 45 seviyesinin üzerine kadar çıkmıştı.

Aynı şeyler özel bankacılık sektöründe de görülmekte. Özel bankaların KGF dönemindeki kredi büyümeleri yüzde 40 seviyesinin üzerine çıkıyordu. Ancak KGF etkilerinin kaybolması ile beraber kredi büyümesi özel bankalarda yüzde 10 seviyesinin altına kadar geriledi.

Bunun yanında kamu bankalarındaki kredi büyümelerinki geri çekilmeler çok daha yavaş görülmeye başlandı. 2 Şubat ile biten haftada kamu bankalarındaki kredi büyüme hızı yüzde 18,3 olarak gözlemlendi.

İlginizi Çekebilir:  2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

Kamu bankalarının kredi kapsamındaki bu yaklaşımı alt kalemlerde de çok açık bir şekilde görüldüğü açıklandı. Yapılan analizlere ilişkin olarak konut kredilerindeki büyümeleri kamu bankaları sırtlanıyor. Aynı zamanda 1,5 senedir kamu bankalarının konut kredilerindeki büyümeyi domine ettiği açıklandı. BDDK verilerine göre, 2016 yılının temmuz döneminden bugüne kadar, katılım bankaları haricindeki özel bankaların sağladığı konut kredilerinde yüzde 12 oranında artış gözlemlendi. Söz konusu artış ile birlikte de kredier 56,1 milyar TL’ye çıktı. Kamu bankalarının sağladığı konut kredileri ise yüzde 67 artış göstererek 83,9 milyar TL’ye yükseldi. Yani o dönemde kamu bankalarından 33,8 milyar TL’lik yeni konut kredisi sağlanırken, özel bankalarda bu rakam 6 milyar TL’ydi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.