Dolar’ın Yükselişi Durdurulamıyor!

Dolar/Türk Lirası, dün 3.61’i aşmasının ardından bugün 3.63’ün üzerine çıktı. Euro/Türk Lirası ise bugün 4.11’i geride bıraktı.

Dün akşam saatlerinde gerçekleştirilen Avrupa Merkez Bankası (FED) toplantısında toplantıya ait olan tutanaklar açıklandı. Açıklanan bu tutanaklarda bilançonun hangi tarihte daraltılacağı konusunda herhangi bir görüş birliğinin mevcut olmadığı belirlendi. Tutanakların açıklanmasının ardında da dolarda herhangi bir sert hareket yaşanmadı. 

Dolar’ın Yükselme İvmesi Durdurulamıyor!

Bugün saat 10:20 suları itibari ile dolar/Türk Lirası 0.86 civarındaki değer kazancı ile beraber 3.6378, Euro/Türk Lirası ise yüzde 0.92 oranında bir prim ile beraber 4.1328 seviyesinde görülmeye başlandı. Borsa İstanbul’da yer alan BIST 100 Endeksi de yeni güne yüzde 11 oranında bir yükseliş ile başlayarak 100 bin 855 puana ulaştı.

Bugün, yurt içerisinde herhangi bir önemli verinin bulunmamasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Haziran ayına ait olan ADP Özel Sektör İstihdamları, küresel piyasalarda Euro Bölgesi ECB toplantı tutanakları, yine Amerika Birleşik Devletleri’nin Mayıs ayına ait dış ticaret dengesi ve ABD haziran ayı ISM imalat dışı endeks verileri ile beraber haziran ayına ait hizmet sektörü PMI verilerinin incelenmesi yapılacak.

Analistler tarafından konu üzerine yapılan açıklamada, yarın başlayacak olan G20 Zirvesi’nin, yatırımcılar açısından bir odak noktası haline geleceği ifade edildi.  Euro kurunun 4,13 Türk Lirası seviyesini görmesi, BIST 100 Endeksi’nin de yüzde 11 oranında yükseliş yaşaması ile birlikte Dolar kurunda yaşanan yükselme oranı ile birlikte 3,63 Türk Lirası seviyesine ulaşılmış oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.