Ekonomi Dolar/TL Kurunun Haftalık Performansı

Dolar/TL Kurunun Haftalık Performansı

Son Güncelleme:

Bu Hafta Dolar Değer Kazandı

Bu hafta Türk Lirası karşısında sert yükselişler yakalayan Dolar haftayı Türk Lirası karışışında değer kazancı ile tamamladı. Dolar/TL kurundaki fiyatlanmada Fed Başkanı ve yetkililerinin açıklamaları, TCMB’nin likidite adımları, ABD’den gelen istihdam verileri ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın konuşması etkili oldu.

Haftaya 3,71 seviyesinde başlayan Dolar/TL kuru piyasalarda Fed’in faiz artışına kesin gözle bakılması nedeniyle sert bir yükseliş yaşadı ve haftanın ilerleyen günlerinde 3,76 seviyesine kadar yükseldi. Haftanın son işlem gününde azda olsa gerileyen Dolar/TL kuru haftayı 3,73 seviyesinde tamamladı.

Bu hafta Doların, Türk Lirası karşında yüzde 0,19 değer kazanmasında yurtdışı faktörler etkili oldu. Hafta başında Fed Başkanı Janat Yellen’in ve Fed yetkililerinin yaptığı açıklamalar Fed’in önümüzdeki hafta faiz artırma olasılığını yükseltmesi piyasalarda Dolar lehine fiyatlanmalara neden olurken ABD’den gelen özel sektör istihdam verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi de Doların değer kazanmasında etkili oldu.

Bu hafta TCMB Başkanı Çetinkaya’nın yaptığı konuşma da Dolar/TL kurundaki fiyatlanmada etkili oldu. Türkiye Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın parasal sıkılaştırmaya değindiği konuşması piyasa beklentilerini karşılamaması nedeniyle TCMB Başkanı’nın konuşmasından sonra Dolar/TL kurunda yükselişler oldu.

Türkiye Merkez Bankası’nın likidite adımları Doların Türk Lirası karşısındaki değer kazancını sınırlayan faktörler arasında yer aldı. TCMB’nin bu hafta kademeli olarak ortalama fonlama maliyetini yüzde 10,81’e çıkarması ve BIST kotasyon miktarı ile parasal sıkılaştırmaya devam etmesi Dolar/TL kurundaki yükselişi sınırlayan faktör oldu.

Dolar/TL kurundaki fiyatlanmayı değerlendiren uzmanlar Doların değer kazanmasında artan jeopolitik endişenin, küresel bazda azalan risk iştahının, olası faiz artışının ve ABD ekonomik verilerinin etkili olduğunu belirtti.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,407BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,641TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,529TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler