Ana SayfaEkonomiİhracat Rakamları S.O.S (İmdat Çağrısı) Veriyor!

İhracat Rakamları S.O.S (İmdat Çağrısı) Veriyor!

-

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 2016 Ekim ayı ihracat verilerini açıkladı. 2016 Ekim ayında gerçekleşen ihracat 2015 Ekim ayına göre yüzde 4,6 oranında geriledi. Ekonomi alanında durgun bir dönemden geçen Türkiye’nin dış ticaret hacminde daralma yaşandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan verilere göre, 2016 Ekim ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 geriledi. Yüzde 4,6 oranında azalmayla ekim ayı ihracat hacmi 11 milyar 700 milyon dolar civarında kaldı.

Otomotiv de Olmasa Halimiz Harap!

Ekim ayında en çok ihracat otomotiv sektöründe gerçekleşti. Otomotiv sektörünün ekim ayı toplam ihracat içindeki payı 2 milyar 200 milyon dolar civarında oldu. Otomotiv sektörünü hazır giyim sektörü takip etti ve hazır giyimin ekim ayındaki toplam hacmi 1 milyar 432 milyon dolar civarında oldu. Hazır giyimin ardından ise 1 milyar 240 milyon dolar civarında bir hacimle kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü geldi. Ekim ayında ihracatı artan sektörlerin başında diğer sanayi ürünleri ardından ise zeytin ve zeytinyağı sektörü gelmektedir. Diğer sanayi ürünleri sektöründe yaklaşık yüzde 31 oranında bir artış, zeytin ve zeytinyağı sektöründe ise yaklaşık yüzde 23 oranında ihracatta bir artış yaşanmıştır.

Ekim ayında Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 80’lik bir kısmını sanayi ürünlerinin kaplamasına rağmen, 2015 yılının ekim ayına göre yine bir düşüş söz konusu. Geçen yıla göre yüzde 4,5 oranında bir düşüşle 9,5 milyar dolar civarında kalmıştır. Bu yılın ekim ayında ihracatın yüzde 17’lik dilimine sahip olan tarım grubu ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 seviyelerinde düşerek 2 milyar dolar civarında olmuştur. Madencilik grubunda ise yüzde 12 civarında bir artışla toplam ihracat 352 milyon dolar civarında gerçekleşmiştir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol