Kara Listede Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Kara Listede Olanlar Kredi Çekebilir Mi? Kara Listede Yer Alanların Kredi Çekme İhtimalleri Nelerdir? Detaylar İçin...

0
Kara Listede Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Kara Listede Yer Alanların Kredi Çekme İhtimalleri!

Bankalar kredi kullanmış veya kredi kartı kullanan müşterilerini borç ödeme alışkanlıklarına göre sınıflandırır. Bu sınıflandırmayı kredi notu veya banka sicili ile yapar. Bankalar kredi veya kredi kartı borcunu zamanında ödeyenlerin kredi notunu yükselterek bir nevi kişileri mükâfatlandırırken kredi veya kredi kartı borcunu zamanında ödemeyenleri kredi notunu düşürerek cezalandırır. Bununla birlikte eğer kişiler kredi borcunu veya kredi kartı borcunu belli bir süre kadar ödemezlerse bankalar o kişiyi kara listeye alır.

Bankalar kredi borcunu veya kredi kartı borcunu 90 gün içerisinde geçte olsa ödeyenlerden sadece gecikme faizi alır ve kredi notunu düşürür. Fakat kredi veya kredi kartı borcunun ödenmeme durumu 90 günü geçmesi halinde bankalar kişilerin hakkında yasal takip başlatırlar. Bununla birlikte bankalar kredi veya kredi kartı borcunu 90 gün boyunca ödemeyen kişilerin banka sicilini bozar ve kara listeye alır.

Kara listeye girmiş kişiler kredi veya kredi borçlarını ödeseler dahi bir süre kredi çekemezler. Çünkü kara listeden çıkmak ya da banka sicilini düzeltmek kolay değildir. Kara listeye girenler en az 5 yıl boyunca kredi kullanamazlar ve kredi kartı almazlar. Kara listeye girenler 5 yıl sonra kredi çekebilme hakkına kavuşsa dahi banka sicili silinmediği için bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek eskisi kadar kolay olmaz.

Fakat bu durumda bir istisna vardır.  Eğer kara listeye girmişseniz veya banka siciliniz bozulmuşsa çıkacak sicil affı sizi kurtarabilir. Sicil affı yasama erkinin çıkaracağı bir kanun ile mümkün olmaktadır. Ve sicil affı her zaman gündeme gelen bir konu değildir.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın