Türkiye yabancı yatırımcının güveni tazelemek ve yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye çekmek için tanıtım kampanyası yapmaya hazırlanırken, dünya tarafından bilinen bazı markaların reklamda yer almaktan vazgeçtiği iddia edildi.

Financial Times’ın haberine göre uluslararası arenada yer alan ve reklam filmi kararlarını askıya alan şirketler, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile son dönem yaşadığı gerilimi bahane gösterdi. Bu gelişmeler yaşanırken Türkiye tarafından yapılan açıklamada tüm şirketlerin tanıtımda yer alacağı kaydedildi.

Konuyla ilgili Financial Times’a açıklama yapan Nestle, reklam filminde yer alma kararlarını şimdilik askıya aldığını ifade etti. Kararın yeniden değerlendirileceğini bildiren dünya markası, ilerleyen günlerde kararının değişebileceğinin sinyallerini verdi. Nestle bir asırdır Türkiye piyasasında faaliyet gösterirken, markanın Türkiye’de 3.800 üzerinde çalışanı bulunuyor.

Reklam kampanyasına sıcak bakmayan diğer bir şirket ise Türkiye ilaç piyasasında yer alan Novartis oldu. Şirket CEO’su yaptığı açıklamada zamanlamaya dikkat çekti. Kampanyanın kritik bir dönemde söz konusu olduğunu kaydeden CEO Joe Jimenes, şirketin konu hakkında net bir karar vermediğini belirtti. Novartis 60 senedir Türkiye’de faaliyet gösteren ilaç firmaları arasında bulunuyor. Firmanın Türkiye’deki toplam çalışanı ise 2.600 olarak ifade ediliyor.

17 Marka Reklam Filmi İçin Onay Verdi

Türkiye’nin uluslararası arenada yayımlamayı hedeflediği reklam filmi kampanyasında, toplamda 17 dünya markasının yer alacağı kaydedildi. Ekonomi Bakanlığınca yürütülen çalışmalarda yabancı şirket ve firmalar Türkiye’deki faaliyetlerini reklam filminde anlatarak; yabancı yatırımcıya yatırım çağrısında bulunacak. Reklam kampanyası kapsamında kısa videolar çekilecek, posterler basılacak.

Reklam kampanyasına katılacak markalar arasında ise teknoloji devi Samsung, otomobil sektörünün lider ismi Ford, Japonya merkezli Toyota ve Vodafone gibi markaların olduğu öğrenildi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın