Katar’da meydana gelen kriz ve pek çok ülkenin gerçekleştirmiş olduğu abluka son zamanlarda etkisini yitirmeye başladı. Katar Dışişleri Bakanı El Sani tarafından yapılan açıklamalar sonrasında ortaya çıkan bu durumun son dönemlerde akıllıca bir şekilde fırsata dönüştürüldüğü belirtildi. 

Katar bir dönem boyunca ekonomik yönden çeşitli zorluklar yaşamış ve bazı ülkeler tarafından abluka altına alınmıştı. Birçok ülkenin sırt çevirmesinin ardından ekonomik sıkıntılar baş göstermiş durumun toparlanması için gerekli çalışmalar başlamıştı. Bu süreçte zor zamanlar yaşayan ülkenin son dönemlerde gözle görülür bir toparlanma içerisine girdiği öğrenildi. Ülkede yeni reformların yapılmaya başlandığı ve ekonomik açıdan yeni adımların atıldığı belirtildi. 

Ekonomik Abluka Başarısız Oldu

Katar Dışişleri Bakanı El Sani tarafından yapılan açıklamaların ardından Katar için uygulanan ekonomik ablukanın artık ülkeyi olumsuz etkilemekten çok uzak olduğu tespit edildi. Özellikle birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi büyük ülkeler tarafından uygulanan ekonomik ablukanın son bulduğu belirlendi. Artık ülke olarak alınan kararlar çerçevesinde ekonomik liberalleşmeye gidilmesinin uygun görüldüğü tespit edildi. Bu konuda yapılan açıklamalarda ABD Başkanı Donald Trump’a da bazı çağrıların yapıldığı belirtildi. Konuşarak ortaya çıkmış birtakım sorunların üstesinden gelinebileceği özellikle belirtildi. 

Gerçekleştirilen ablukanın ekonomiye bir dönem derinden zarar vermesine rağmen Suriye halkına karşı yapılan suçlara karşı çıkmaya devam edeceklerini ve bu konuda belirlenmiş politikalarında herhangi bir değişikliğe kesinlikle gidilmeyeceği ifade edildi. Ablukanın ortaya çıkarmış olduğu kötü izlerin yapılan çalışmalar sonrasında silindiği ve krizin adeta fırsata çevrildiği açıklandı. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın