Ana SayfaEkonomiİşsizlik Verilerinde Artış Olacak

İşsizlik Verilerinde Artış Olacak

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Hesaplanan verilere göre Haziran ayında işsizlik oranında tahmini olarak yüzde 0.3’lük bir artış bekleyen SPM, toplam işsizlik oranının 10.5’e yükseleceğini belirtti. Öte yandan yine tahmini verilere göre tarım dışı işsizliğin ise yüzde 0.5 artarak, yüzde 12’ye yükseleceği belirtildi.

İşsizlik Neden Artacak?

SPM araştırmacısı olarak görev yapan Pınar Kaynak, Haziran döneminde azalan ihracat verilerinin, yatırım malı ithalatı ve ara mal ithalatı ile birlikte azaldığını belirtirken, sanayi üretim endeksinin de düşüşe geçmesi nedeniyle haziran döneminde işsizlik oranlarında artış göstereceğini belirtti. İşsizlik oranlarının Mayıs’ta düşüş yaşaması, haliyle Haziran ayında da bir düşüşün olmasını beklentisini oluşturduğunu ancak, bu durumun tam tersi yönde seyredeceğini belirten Kaynak, tüm bu verilerin ekonomiye ciddi anlamda bir yavaşlatıcı etkisinin olduğunun altını çizdi. Açıklanan bu işsizlik verileri, TÜİK verilerinin tahmini değerleri iken, SPM bununla birlikte aynı dönem içerisinde istihdam oranında da yüzde 0.1’lik bir artışın olacağını ekledi.

Asıl Neden Düşüş Yaşayan Veriler

Ekonominin yavaşlatıcı etkisi nedeniyle işsizlik verilerinin artacağını belirten SPM yetkilileri, Mayıs döneminde azalışa geçen işsizlik verilerinin, birden bire ihracat, yatırım ve ara mal ithalatları verilerinden etkilenerek, yükselişe geçmesini normal karşıladıklarını dile getirdi. Bunlarla birlikte sanayi üretim endeksi ise düşüş yaşaması sebebiyle, SPM tarafından yapılan tahminlerin hemen hemen doğru olacağı gözlerden kaçmadı. Şimdi ise gözler, 15 Eylül Cuma günü açıklanacak olan TÜİK verilerine çevrildi. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.