Petrol Arama İzni Verildi. Çalışmalar Başladı!

Ülkemizde yer altı kaynaklarının aranması, çıkarılması ve işletilmesi gibi konularda çeşitli çalışmalar devam ederken, Tekirdağ ve Kırklareli’de petrol arama çalışmaları için izin çıktı.

Yer altı kaynakları bakımından çok zengin bir coğrafyaya sahip olmamızda dolayı, ülkemizin birçok bölgesinde çeşitli yer altı kaynaklarına ulaşılmaya çalışılıyor. Bu konuda birçok yer altı kaynağının olduğunu söylemek doğru olacakken, halen daha aralarında ulaşamadığımız yer altı kaynakları da bulunuyor. Bu yer altı kaynaklarının çıkarılması ve işlenmesi konusunda büyük bir destek sağlayan hükümet, özellikle petrol işletmeciliği konusunda bazı işleri kolaylaştırıyor. Bu konuya istinaden, geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından, Tekirdağ ve Kırklareli sınırları içerisinde kalan illerimiz içerisinde yapılan petrol işletmeciliği ruhsatı başvurusunun onaylandığı açıklandı. Konuya ilişkin ilanlın ise bugün itibari ile Resmi Gazete üzerinde yayınlandığı görüldü. Bu durum bölgede büyük bir hareketliliğe neden olurken, yerli halk ise böyle bir durumu olumlu bir şekilde karşıladı. Öte yandan çalışmaların ise önümüzdeki aylarda yapılmaya başlanması bekleniyor.

5 Yıllık Petrol Arama Ruhsatı

Petrol arama ve işletme faaliyetleri yürütmekte olan Türkiye Petrolleri, bölgede bu konuda ruhsat sahibi olan ilk firma oldu. Artık firmanın Tekirdağ ve Kırklareli sınırları içerisinde petrol arama faaliyetleri yürütmesi konusunda 5 yıllık izin sağlanacak. Öte yandan şirket, iş ve yatırım programı kapsamında, söz konusu ruhsat sahalarında yüzde 2 oranında yatırım teminatını 30 gün içerisinde genel müdürlüğe vermesi durumunda, 5 yıllık petrol arama ruhsatına sahip olabilecek. İlerleyen günlerde şirketin bu konuda daha kapsamlı bir açıklama yapması bekleniyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.