Bankacıyım.Net

Enflasyonun Bu Daha İyi Günleri!

Enflasyonun Bu Daha İyi Günleri!

Özyeğin Üniversitesi’nde Öğretim görevlisi olan Gizem Öztok Altınsaç Türkiye’nin gidişatını ve enflasyonun bilinmeyen yönlerini açıkladı.

Özyeğin Üniversitesi’nde Öğretim görevlisi olan Gizem Öztok Altınsaç Türkiye’nin gidişatını ve enflasyonun bilinmeyen yönlerini açıkladı.

Özyeğin Üniversitesi’nde görev yapan öğretim üyesi enflasyonun hala iyi olduğunu ve daha kötüyü henüz görülmediğini söyledi. Altınsaç ayrıca yaptığı açıklamada enflasyonun TL ve Euro paritesinin detaylı bir şekilde incelendiğinde kurlar arasındaki geçişkenliğin yeniden gözle görülebilir olduğunu söyledi. Çekirdek kısma bakıldığında ise bu kısımda yükselme olduğunu söyleyen öğretim görevlisi Altınsaç, Eylül ayı verisinin bu aşamada etkili olmadığı, asıl önemli olanın ekim ayında elde edilecek verinin olduğunu söyledi. Ekim ayı enflasyon konusunda oldukça büyük bir öneme sahip. Bu nedenle de Ekim ayı kur geçişkenliği konusunda daha belirgin bir veri.

Enflasyon Verilerini Merkez Bankası Etkiliyor Ancak Tek Unsur Değil!

Euro ve TL paritesinin incelenmesinin sonucunda hala yüksek seviyelerde seyrettiğini söyleyen öğretim görevlisi, Ekim ayında yıllık bazda %12’nin üzerinin görülebileceğinden bahsetti. Öğretim görevlisi ayrıca enflasyonda yaşananın henüz en kötüsü olmadığını da dile getirdi. Enflasyonun sadece merkez bankasının hareketleriyle düşmeyeceğini söyleyen Altınsaç, bankanın gevşeme düşüncesinin enflasyonun mevcut durumu sebebiyle sorgulanabileceğinin de altını çizdi. Enflasyon konusunda Merkez Bankası’nın büyük bir etkisinin olduğu söyleyen öğretim görevlisi bu konuda tek unsurun merkez Bankası olmadığını söyledi.

Eylül ayının enflasyon oranının yarın açıklanması bekleniyor. Yapılan anketlere göre enflasyon Eylül ayında %11.25 civarında olacak.

Enflasyonun önümüzdeki dönemlerde kendini daha fazla hissettireceği muhakkak. Birçok şeye gelen zamlar da yaşanacak enflasyonun habercisi.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ


Sizin Görüşleriniz

Aşağıda yer alan form aracılığıyla görüş ve düşüncelerinizi bize bildirerek, tecrübelerinizden fayda sağlamamıza yardımcı olabilirsiniz.

Görüşlerinizi Bildirin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.