Ana SayfaEkonomi2018'de Beklenen Zam Artış Oranları!

2018’de Beklenen Zam Artış Oranları!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Korn Ferry Hay Group’un her sene gerçekleştirdiği “Ücret ve Yan Haklar” araştırmasının sonuçları yayınlandı.

Yayınlanan sonuçlara göre, gelecek yıl özel sektörde tahmin edilen maaş artış miktarı yüzde 10’a tekabül etti. Yerli ve yabancı şirketlerin bu sene aynı oranda maaş artışlarına gidecekleri açıklanan araştırmada, 2018 yılında en çok hangi sektörün maaşlarda zam artışına gideceğini, hangi sektörlerin maaş artışlarında diğer sektörlere göre geride kalacağına dair açıklamalar yapıldı.

Emeklilik ve Hayat Sigortası Türkiye Ortalamasının Altında!

Yüzde 39’u uluslararası ve yüzde 61’i ulusal olmak üzere 1.578 tane şirketin katılımı yapılan araştırmadan, enerji ve dağıtım perakende sektörü yüzde 11,7 oranındaki zam ile en yüksek zam yapan sektörler arasında yer alıyor. Bunun takibinde petrokimya ve gaz, savunma sanayi, madencilik ve liman sektörleri de Türkiye ortalamasının üzerinde maaş zammı yapmayı hedefleyen sektörler arasında yer aldı. Emeklilik ve hayat sigortası ile çağrı merkezi sektörleri ise yüzde 9 oranındaki zam artışı ile Türkiye ortalamasının altında kalan sektörler arasında yer aldı.

Baz Ücret Artışında Belirgin Farklılaşma Yok

Yapılan araştırma ile ilgili görüşlerini paylaşan Korn Ferry Hay Group Bilgi Hizmetleri Müdürü Ersin Yıldırım, kurda meydana gelen değişim ve enflasyonun çift haneli rakamlara kadar çıkması sebebi ile ücret yönetiminde 2017 yılı, geçmiş yıllara kıyasla sektörler arasında baz ücret artış bütçesinde belirgin farklılaşma olmadığını söyledi.  Baz ücret artışlarında marjinal kapsamda farklılaşmayan şirketlerin performans yönetimi ile birlikte çalışanların kariyer gelişimi ve prim sistemlerini merkezine almayı hedeflediklerini söyleyen Yıldırım, geçmiş dönemlerde sektörler arasındaki ücret artışlarına ayrılan bütçelerin yüzde 5-10 seviyesinde olduğunu, 2017 yılında söz konusu dağılımın yüzde 9-12 arasında olduğunu, bunun sonucunda sektörler arasındaki temel ücret farklarının azalacağının görülebileceğini söyledi.

Beklenen Zam Artış Oranları

Yapılan araştırma kapsamında beklenen ücret artışları ise Enerji Dağıtımı ve Perakende sektöründe yüzde 11,7 oranında, Savunma Sanayi sektöründe yüzde 11,4 oranında, Petrokimya ve Gaz sektöründe yüzde 10,3 oranında, Lastik Üretimi  sektöründe yüzde 10,3 oranında, Madencilik sektöründe yüzde 10,2 oranında, Liman sektöründe yüzde 10,1 oranında, Kimya, Tekstil, Teknoloji, Sigorta, Perakende, Otomotiv, Metal, Lojistik, İnşaat, İlaç, Hızlı tüketim malları, enerji ve bankacılık sektöründe yüzde 10 oranında, eğitim sektöründe yüzde 9,9 oranında, Emeklilik ve Hayat ile Çağrı Merkezi sektöründe is yüzde 9 oranında.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,239TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Türkiye İş Bankası Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi Alacak!

Türkiye İş Bankası, banka iş ilanları kapsamında yayımladığı yeni bir ilanla personel alımı yapacağını...

Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.