Protesto Olan Senet Sayısı Yüzde 7 Azaldı, Tutar Yüzde 10 Büyüdü!

0

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından açıklanan verilere göre 2017 yılının ilk on aylık sürecinde protesto edilen senet sayısında önemli bir azalma yaşandı.

2017 yılının Ocak – Kasım döneminde protesto edilen senet sayısının 782 bin adet olduğunu ifade eden Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, bu senetlerin parasal tutarının 10 milyar Türk Lirası tutarına ulaştığını belirtti. Bir önceki yılın aynı döneminde protesto edilen senet sayısında yüzde 7’lik bir azalma olduğunun belirtildiği raporda, senet tutarında ise yüzde 10 oranında artış olduğu kaydedildi.

En Fazla Senet Protestosu Hangi Şehirlerde?

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından sunulan verilere göre Türkiye’de en fazla senedin protesto edildiği şehir İstanbul. Bu listede İstanbul’u Ankara takip ederken, devam eden listede sırasıyla İzmir, Konya ve Antalya yer aldı.

Protesto edilen senet tutarlarının yüzde 30’luk kısmı İstanbul’da yer alırken, bu sırada yüzde 9 ile Ankara ikinci sırada, yüzde 6 ile İzmir üçüncü sırada, yüzde 5 ile Antalya dördüncü sırada, yüzde 4 ile de Konya beşinci sıradaki yerini aldı.

Listede protesto edilen senet tutarlarının en düşük olduğu kısmında ise Tunceli, Bayburt ve Siirt yer aldı.

Senet Protestosu Nedir?

Ticari işlemler arasında senetler çok sık kullanmaktadır. Senet için belirtilen vade geldiğinde senedi alan kişi, kurum ya da kuruluşlar, alacaklarını tahsil edebilmek amacı ile senette belirtilen vade tarihinin son ödeme gününden sonraki iki iş gününde senetlerin ödenmesi için işlem yaparlar. Vade tarihinin bitmesi ile takip eden üçüncü iş gününde mesai saati bitimine kadar senet ödemesi gerçekleşmezse senetler protesto edilmektedir. Senedin protesto edilmesi, ödenmesinin talep edilmesi, ödenmemesi halinde ise hukuki işlemlerin başlatılacağını ifade eden, noter vasıtası ile gerçekleştirilen bir işlemdir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın