Ana SayfaEkonomiProtesto Olan Senet Sayısı Yüzde 7 Azaldı, Tutar Yüzde 10 Büyüdü!

Protesto Olan Senet Sayısı Yüzde 7 Azaldı, Tutar Yüzde 10 Büyüdü!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından açıklanan verilere göre 2017 yılının ilk on aylık sürecinde protesto edilen senet sayısında önemli bir azalma yaşandı.

2017 yılının Ocak – Kasım döneminde protesto edilen senet sayısının 782 bin adet olduğunu ifade eden Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, bu senetlerin parasal tutarının 10 milyar Türk Lirası tutarına ulaştığını belirtti. Bir önceki yılın aynı döneminde protesto edilen senet sayısında yüzde 7’lik bir azalma olduğunun belirtildiği raporda, senet tutarında ise yüzde 10 oranında artış olduğu kaydedildi.

En Fazla Senet Protestosu Hangi Şehirlerde?

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından sunulan verilere göre Türkiye’de en fazla senedin protesto edildiği şehir İstanbul. Bu listede İstanbul’u Ankara takip ederken, devam eden listede sırasıyla İzmir, Konya ve Antalya yer aldı.

Protesto edilen senet tutarlarının yüzde 30’luk kısmı İstanbul’da yer alırken, bu sırada yüzde 9 ile Ankara ikinci sırada, yüzde 6 ile İzmir üçüncü sırada, yüzde 5 ile Antalya dördüncü sırada, yüzde 4 ile de Konya beşinci sıradaki yerini aldı.

Listede protesto edilen senet tutarlarının en düşük olduğu kısmında ise Tunceli, Bayburt ve Siirt yer aldı.

Senet Protestosu Nedir?

Ticari işlemler arasında senetler çok sık kullanmaktadır. Senet için belirtilen vade geldiğinde senedi alan kişi, kurum ya da kuruluşlar, alacaklarını tahsil edebilmek amacı ile senette belirtilen vade tarihinin son ödeme gününden sonraki iki iş gününde senetlerin ödenmesi için işlem yaparlar. Vade tarihinin bitmesi ile takip eden üçüncü iş gününde mesai saati bitimine kadar senet ödemesi gerçekleşmezse senetler protesto edilmektedir. Senedin protesto edilmesi, ödenmesinin talep edilmesi, ödenmemesi halinde ise hukuki işlemlerin başlatılacağını ifade eden, noter vasıtası ile gerçekleştirilen bir işlemdir.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,238TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...

QNB Finansbank 45 İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alacak!

İlk Türk bankası olması ve yurtdışındaki piyasalar tarafından da kendisine duyulan güvenden dolayı her...

Asgari Ücret Zammında 4 Farklı Senaryo!

Asgari ücret zammıyla alakalı olarak bütün gözler 5 Haziran’a TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon...

TEB Lise Mezunu Makam Şoförü Alımı Yapacak!

Türk Ekonomi Bankası TEB lise mezunu çok sayıda personel alımları yapıyor. Hem TEB hem de diğer banka personel alımları, banka iş ilanları, banka sınavları ve banka iş başvurularına sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kuveyt Türk Çağrı Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Kuveyt Türk Katılım Bankası, İstanbul'un Anadolu yakasında Çağrı Merkezi Müdürlüğünde görevlendirmek için banka personel alımları yapacak.

TÜRK-İŞ Açıkladı: Açlık Sınırı 10 bin 362 TL Oldu!

TÜRK-İŞ tarafından açıklanan verilere göre 4 kişilik bir çekirdek ailenin aylık gıda masraflarını içeren...