Ana SayfaEkonomiÜreticiler Dikkat! Çiftçi Kayıt Sistemi Başvuruları Ay Sonunda Bitiyor

Üreticiler Dikkat! Çiftçi Kayıt Sistemi Başvuruları Ay Sonunda Bitiyor

-

Çiftçi Kayıt Sistemi desteklerinden yararlanmak isteyen üreticiler dikkat! Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı son başvuru tarihinin 30 Haziran olduğunu, sisteme kayıt olmayanların desteklerden yararlanamayacağını ifade etti.

Çiftçi Kayıt Sistemi Başvurularında Son Gün 30 Haziran!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Başkan Şemsi Bayraktar, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt yaptırmayan çiftçileri uyardı. Üreticilerin sisteme kayıt olmamaları halinde desteklerden yararlanamayacağının altını çizerek, başvuruların 30 Haziran 2018 tarihinde son bulacağını dile getirdi.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt olma özelliği taşıyan tarım alanının an itibariyle 23 milyon 375 bin hektar olduğunu söyleyen Bayraktar, geçen senenin kayıtları hakkında bilgiler aktardı. Buna göre 2017’de ÇKS’ye 14 milyon 805 bin hektarlık kayıt yapıldı. Bu kapsamda kayıt dışı 8 milyon 570 bin hektarlık araziye denk geldi. TZOB Başkanı bu alan büyüklüğününse Hollanda’daki tarım arazilerinin 4,5 katı olduğunu söyledi.

Üreticilere Mazottan Prime Kadar Birçok Destek Veriliyor

TZOB başkanı Çiftçi Kayıt Sistemi dahilinde sağlanan desteklerin neler olduğunu da açıklamasına ekledi. Buna göre ÇKS’ye kayıtlı üreticilere mazot, yem bitkileri, Kimyevi madde ve prim destekleri veriliyor. Sisteme kayıt olmayan üreticilerse tüm bu desteklerden yararlanma şansını kaybediyor. Bu kapsamda sisteme kayıt yaptırmak çiftçinin yararına oluyor.

TZOB başkanı açıklamasında Çiftçi Kayıt Sistemi’ne başvuru yapmayan üreticilerin düşük faizli kredi imkanından da yararlanamayacağını, tarım sigortasına başvurularının söz konusu olamayacağını belirtti. Doğal afetlere işaret ederek, olası bir zarar halinde üreticilerin kredilerinin ertelenmesinin söz konusu olmadığına vurgu yaptı. Aynı çerçevede doğal afet desteklerinden de yararlanamayacaklarını aktardı. Üreticilerin sisteme kayıtlarının her açıdan önemli olduğunu ifade ederek, son başvuru tarihinin 30 Haziran 2018 olduğunu tekrarladı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol